Strażacy z Poręby Spytkowskiej przekazali ponad 420 tys. zł na odbudowę Parku Kościuszki w Australii
access_time 2020-02-14 19:24:00
Strażacy - ochotnicy z Poręby Spytkowskiej zebrali ponad 420 tys. zł na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał na skutek ostatnich tragicznych pożarów. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku na ręce ambasadora Australii w Polsce, Lloyda Brodricka, miało miejsce w Pałacu Prezydenckim.

Pomysłodawcą zbierania funduszy na rzecz płonącej Australii jest Krzysztof Rachwał, komendant OSP w Porębie Spytkowskiej i komendant gminny OSP w gminie Brzesko. W akcję zaangażował swoich znajomych: Barbarę Kuczek oraz Adriana Zaleśnego i razem uruchomili w serwisie pomagam.pl zbiórkę pieniędzy. Aby zachęcić innych, pierwsze datki wpłacili sami. Akcja zakończyła się sporym sukcesem. W 22 dni udało się zebrać ponad 420 tys. zł.

– To dar serca, zorganizowany w myśl zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania „Polska pomoc dla Australii”

Prezydent podkreślał, że pomoc ma charakter obywatelski – ponad 11 tysięcy osób złożyło się, by pomóc ratować przyrodę Parku Narodowego Kościuszki w Nowej Południowej Walii w Australii. – Parku, który jest drogi nam wszystkim Polakom, bo Tadeusz Kościuszko to nasz bohater narodowy. A odkrywca tamtych terenów Edmund Strzelecki to Polak, wielki badacz przyrody, geograf, który w tamtych terenach w Australii realizował swoją zawodową i życiową pasję, ale zarazem przyczynił się do rozwoju Australii – powiedział Andrzej Duda.

Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody. Pomogą m.in. powrócić do zdrowia zwierzętom, które ucierpiały w związku z pożarem.

Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Komentarze...