Świąteczna zbiórka żywności "Tak, pomagam" z powodu koronawirusa odwołana. Caritas apeluje do księży o objęcie troską starszych
access_time 2020-03-20 11:03:00
W związku z pandemią koronawirusa, nie odbędzie się tegoroczna wielkanocna zbiórka żywności w ramach akcji Caritas „Tak, pomagam”, która była przeprowadzana m.in. w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland. Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej apeluje jednak do kapłanów i członków Parafialnych Zespołów Caritas o otoczenie w tym trudnym czasie szczególną troską osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz chorych, przebywających w swoich domach.

Przedświąteczna zbiórka żywności w ramach akcji „Tak, pomagam”, planowana była na 20 i 21 marca. W jej ramach wolontariusze co roku zbierają artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu dla najuboższych mieszkańców. - Nie oznacza to, że wszystkie inne zbiórki muszą być odwołane. Należy jednak w tej sytuacji pamiętać o zachowaniu ostrożności i przeprowadzić zbiórkę bez zaangażowania dzieci i młodzieży. – podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka. - W parafiach, które prowadzą kuchnie dla ubogich lub organizują zbiórki i dystrybucję żywności należy ściśle stosować przepisy sanitarne wydawane przez Sanepid. Nie ma konieczności zamykania kuchni, ale byłoby wskazane, aby nikt nie spożywał posiłków na miejscu. Można także zastosować wersję tzw. suchego prowiantu.

Dyrekcja Caritas apeluje też do wszystkich księży proboszczów, a przez nich do członków Parafialnych Zespołów Caritas o otoczenie szczególną troską osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz chorych przebywających w swoich domach. - Zachowując wszelkie zasady ostrożności związane z sytuacją epidemiologiczną możemy pomóc tym osobom poprzez kontakt telefoniczny lub bezpośredni w zrobieniu zakupów, wykupieniu lekarstw, umówieniu wizyty u lekarza itp. Chciałbym kategorycznie zaznaczyć, że pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe. Nie wchodzi w tym przypadku w grę angażowanie dzieci czy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas. - zaznacza ks. Zbigniew Pietruszka.

Komentarze...