Tarnowska kultura w sieci
access_time 2020-03-20 22:33:00
Skorzystaj z tarnowskiej oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu. Tym razem nowe propozycje przygotowały Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego i Biuro Wystaw Artystycznych.

Warto przeczytać prezentowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną tekst o epidemiach w dawnym Tarnowie. Można się z niego dowiedzieć na przykład o tym, że podczas zarazy w latach 1652-1653 - związanej z pandemią dżumy, tyfusu plamistego i czarnej ospy na zniszczonych wojną domową południowo-wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej – według kronikarza bernardyńskiego zmarło w Tarnowie 1500 osób. Pamiętać przy tym należy, że liczbę mieszkańców Tarnowa w tym okresie szacuje się na 1700 osób.

Tarnowskie Centrum Kultury proponuje m.in. obejrzenie programu satyrycznego „Perkoz” - parodia popularnego programu telewizyjnego „Pegaz” - zespołu Personel Tarnów czy przypomnienie sobie muzyki wykonywanej przez ambasadorów Tarnowskiej Sceny.

Biuro Wystaw Artystycznych przedstawia propozycje dla najmłodszych (możliwość pobrania zeszytu zabaw literacko-rysunkowych „Pociąg do opowieści”) i nieco starszych (nagranie rozmowy z Mirosławem Bałką, przypomnienie mappingów przygotowanych przez uczestników warsztatów „Obraz. Dźwięk. Animacja”, spektakl „BEM! Powrót Człowieka-Armaty czy materiały z "Salonu wiosennego").

Propozycje dla młodszych i starszych widzów przygotował również Teatr im. Ludwika Solskiego. Udostępnił on swoje archiwalne spektakle: "Lokomotywa II" w reżyserii Mariusza Szaforza, „Makbet” Wiliama Szekspira, którego reżyserem jest Rafał Matusz oraz "Gdzie jest babcia?" autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej.

Można też skorzystać z możliwości wirtualnej wędrówki po słynnych muzeach (choćby po Galerii Uffizi we Florencji, Muzeum van Gogha w Amsterdamie, Muzeum Pergamońskim w Berlinie, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, British Muzeum w Londynie czy paryskim Luwrze) oraz z dostępu do zasobów biblioteki cyfrowej Polona i kolekcji starych druków będących w posiadaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Wszystkie propozycje znajdują się na stronie społeczno-kulturalnej "Kultura w domu".

Na zdj. Medyk w charakterystycznym stroju i ptasiej masce, mającej chronić go przed dżumą, grafika Paula Fürsta z 1656 roku / wikipedia

Komentarze...