Dramatyczna sytuacja w DPS w Bochni. Personel i podopieczni zakażeni. Na pomoc ruszyły siostry zakonne
access_time 2020-04-12 12:33:00
W Domu Pomocy Społecznej w Bochni koronawirus zaatakował 30 podopiecznych (starszych ludzi i przewlekle psychicznie chorych) i 15 osób z personelu. Sytuacja w placówce jest dramatyczna, bo nie ma kto w niej pracować. Trudno było znaleźć chętnych do pomocy. Na ratunek przyszły dopiero siostry dominikanki z Krakowa.

W Wielki Piątek starosta bocheński zadzwonił do sióstr dominikanek, prowadzących Dom Chłopaków w Broniszewicach z rozpaczliwą prośbą o pomoc. - Rano Tymka odebrała telefon od płaczącego Starosty Bochni. - relacjonują siostry na swoim profilu FB. - Dzwonił do różnych Fundacji. Trafił również na naszą. "Siostro, w moim DPS nie ma już kto pracować! Pracownicy są na kwarantannie. Błagam siostry o pomoc, bo Mieszkańcy zostaną sami."

Siostry zareagowały natychmiast. Na miejscu pojawiły się dominikanki z Krakowa i Białej Niżnej, łącznie 7 sióstr. Na apel odpowiedzieli także krakowscy dominikanie. - Pytamy braci różnych zakonów. Słyszymy, że teraz nie jest za dobry czas. Trudno... Dziś Jezus jest tak bardzo konkretnie obecny w chorych. I prosi, żeby być z Nim w chorobie... Wieczorem po liturgii wiadomość od dominikanów krakowskich, że bracia są chętni do pomocy i tam pojadą... Super! Dzwonimy do naszych sióstr zamkniętych z Chorymi w DPS w Bochni. Spodziewamy się, że są załamane. A S.Tadeusza odbiera cała śmiejąca się: "Słuchajcie, to się nie mieści w głowie! Jesteśmy tu same i 150 Chorych!" Ona, która wróciła z misji w Afryce ma doświadczenie z trudniejszych sytuacji. Gdyby ktoś z Was poczuł, że chce spotkać Jezusa w Bochni obecnego w Chorych i chciałby dołączyć do naszych Sióstr do pomocy to prosimy o kontakt w wiadomości priv.- kończą relację siostry.

Dominikanki prowadzą zbiórkę pieniędzy na środki potrzebne dla DPS-ów. Link znajduje się TUTAJ

Wpłat można też dokonywać przez stronę internetową: https://fundacjadominikanek.pl/pomocdps/

albo bezpośrednio na konto:
FUNDACJA SIÓSTR ŚW. DOMINIKA
Kasztanowa 36, 30-227 Kraków
91 1240 4722 1111 0010 7641 5479
tytułem: Darowizna – wsparcie dla DPSów

Z kolei Starostwo Powiatowe w Bochni wciąż szuka wolontariuszy i chętnych do pracy w Domu Pomocy Społecznej. - Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, szczególnie z doświadczeniem medycznym o pomoc. Brakuje personelu medycznego szczególnie pielęgniarek, ale przyda się każda para rąk. Potrzebujemy także wsparcia w postaci środków ochrony osobistej. Szukamy osób, które po odpowiednim przeszkoleniu oraz pod medycznym nadzorem lekarzy specjalistów m.in. dr Jarosława Gucwy, mogłyby podjąć pracę od zaraz. Gwarantujemy odpowiednie przeszkolenie, pełne środki ochrony osobistej, wyżywienie, zakwaterowanie a także wynagrodzenie. - czytamy w komunikacie.

Starostwo poinformowało też, że na najbliższe dni DPS ma zabezpieczone środki ochrony osobistej, jednak potrzeba ich dużo więcej. - Prosimy wszystkie osoby które mają możliwość wesprzeć funkcjonowanie DPS-u w tym trudnym czasie. Potrzebujemy przede wszystkim: fartuchów barierowych, kombinezonów ochronnych, gogli, maseczek p2 lub p3, przyłbic, rękawiczek, czepków, ochraniaczy na buty. Przyda się jednak każda pomoc. Prosimy o kontakt pod numer telefonu 883687558. - apeluje starostwo.

Fot. Archiwum Domu Chłopaków w Broniszewicach / FB

Komentarze...