Na tarnowskim Rynku otwarto wystawę „TU rodziła się Solidarność”
access_time 2020-07-01 15:33:00
Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, IPN przygotował wystawę plenerową, która 1 lipca została otwarta w kilkunastu miejscowościach, m.in. w Tarnowie na Rynku, a przez wakacyjne miesiące odwiedzi w sumie 53 miejsca w kraju.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju. Fragment opowiadający o Małopolsce, o rodzącym się wielkim ruchu społecznym na ziemi tarnowskiej, sądeckiej i krakowskiej, przygotował Oddział IPN w Krakowie.

W uroczystości otwarcia wystawy na tarnowskim Rynku wzięli udział m.in. prezydent miasta Roman Ciepiela i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Ekspozycja pozostanie w Tarnowie do 20 lipca 2020 r.

Wybór Tarnowa na inauguracyjną prezentację wystawy w Małopolsce nie jest przypadkowy. To w tym mieście 1 lipca 1980 r. w Fabryce Obrabiarek „Ponar” (Zakłady Mechaniczne) rozpoczął się pierwszy w Małopolsce kilkugodzinny strajk solidarnościowy. Do protestów przyłączyły się następnie załogi Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Zakładów Azotowych w Mościcach, gdzie dwukrotnie doszło do przerwania pracy. Przełomowym okazał się strajk w Fabryce Silników Elektrycznych „Tamel”. 31 sierpnia 1980 r. utworzono tam pierwszą grupę inicjatywną nowego – niezależnego od komunistycznych władz – związku zawodowego. Wkrótce podobne struktury zaczęły się formować także w innych zakładach pracy.

Fot. Ż. Wierzgacz / IPN

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A