"Tęczowy Tarnów" apeluje do samorządów partnerskich powiatu tarnowskiego o zerwanie z nim współpracy
access_time 2020-07-27 13:45:00
Samorząd niemieckiego Pfaffenhofen rozważa zawieszenie lub zerwanie współpracy z powiatem tarnowskim. To efekt "donosu" organizacji "Tęczowy Tarnów", która chce w ten sposób ukarać władze powiatu za przyjętą w ubiegłym roku rezolucję anty-LGBT+ oraz Samorządową Kartę Praw Rodziny. O przyszłości porozumienia radni okręgu Pfaffenhofen zadecydują we wrześniu. Póki co, opublikowali apel do władz powiatu tarnowskiego.

Organizacja "Tęczowy Tarnów" wysłała do samorządów partnerskich powiatu tarnowskiego listy, w których domaga się zerwania bądź zawieszenia z nim współpracy. Powodem ma być przyjęta przez radę powiatu w 2019 r. uchwała o "powiecie tarnowskim wolnym od ideologii LGBT+" oraz Samorządowa Karta Praw Rodzin. Jako pierwszy zareagował bawarski powiat Pfaffenhofen. Jego przedstawiciele, wywodzący się z kilku organizacji i partii politycznych, nagrali wideo, w którym apelują do władz powiatu tarnowskiego o "zaprzestanie dyskryminacji osób LGBT+":

- Otrzymaliśmy wasze wezwanie o pomoc. Wraz z wieloma mieszkańcami miasta i powiatu Pfaffenhofen z niepokojem i konsternacją śledzimy rozwój sytuacji, gdzie niemal jedna trzecia Polski oficjalnie zadeklarowała niechęć do osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. Powiat, tarnowski, który od 2001 jest naszym oficjalnym partnerem, również dołączył do listy regionów, które podpisały homofobiczną deklarację. W tym liście otwartym pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec tej, narzuconej przez rząd dyskryminacji i wezwać osoby odpowiedzialne w okręgu tarnowskim do zaprzestania dyskryminacji osób LGBT+. Do tarnowskiej społeczności LGBT+ i obrońców praw człowieka: możecie liczyć na naszą solidarność! Jako demokraci musimy zaakceptować większość decyzji Rady Powiatu Tarnowskiego, ale kontynuacja oficjalnego partnerstwa z okręgiem Pfaffenhofen ​możliwa będzie tylko wtedy, gdy przestrzegane będą wspólne wartości Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Nasze partnerstwo na poziomie nieformalnym powinno natomiast zostać wzmocnione w celu poprawy sytuacji osób dotkniętych wykluczeniem - czytamy w apelu.

Monika Bujak z organizacji "Tęczowy Tarnów" uważa, że zarówno deklaracja anty-LGBT, jak i Samorządowa Karta Praw Rodziny, stanowią dla społeczności LGBT+ ogromne zagrożenie: - Wie pani jak takie rezolucje wpływają na realne życie, zwłaszcza młodych osób w regionie? Jak drastycznie w ostatnich latach wzrósł odsetek młodych cierpiących na depresję i mających myśli samobójcze? Jak taka rezolucja daje ciche przyzwolenie na przemoc, również fizyczną? - pyta retorycznie aktywistka. Współzałożycielka "Tęczowego Tarnowa" twierdzi również, że są duże szanse na zerwanie partnerskiej współpracy pomiędzy oboma samorządami. - W dniu 3 lipca tego roku umowa partnerska wygasła i - decyzją rady powiatu Pfaffenhofen z dnia 29.06. br. -  nie została na razie przedłużona. Decyzja o kontynuacji, bądź jej braku, zostanie podjęta na wrześniowej radzie powiatu Pfaffenhofen. Przed tą radą, przedstawiciele wszystkich partii, które będą brały udział w głosowaniu, będą mieli okazję posłuchać o tym co się u nas dzieje, ponieważ na moją prośbę zostanie zorganizowany okrągły stół z naszym udziałem - przekazała Monika Bujak. 

Współpraca powiatu tarnowskiego z Pfaffenhofen trwa od sierpnia 2001 r. Opiera się przede wszystkim na wymianie młodzieży, porozumieniu w sferze turystycznej i gospodarczej, w międzyczasie do powiatu trafił też sprzęt strażacki i karetka pogotowia. Pfaffenhofen jest jednym z siedmiu samorządów partnerskich powiatu tarnowskiego. 

Dodajmy, że zarówno rezolucja przeciwko LGBT+, jak i Samorządowa Karta Praw Rodziny nie mają skutków prawnych i uważane są przede wszystkim za symboliczne. - To akt w dużej mierze symboliczny, który wyraźnie mówi, że powiat tarnowski jest za rodziną tradycyjną, którą tworzą mężczyzna, kobieta i dzieci. Oczywiście rodzinę może tworzyć też samotna matka lub samotny ojciec i dziecko. Nam chodzi o związki jednopłciowe - to nie jest rodzina - tłumaczył tuż po przegłosowaniu Karty, starosta tarnowski, Roman Łucarz. Z kolei opozycyjni działacze i radni (Lewica, KO) interpretują uchwały jako przejaw homofobicznej dyskryminacji. W sprawie oficjalne stanowisko wydał też Parlament Europejski, który w rezolucji z 2019 r. stwierdził, że "utworzenie stref wolnych od LGBT", nawet jeśli nie polega na wprowadzaniu fizycznych barier, stanowi środek skrajnie dyskryminujący, który ogranicza przysługującą obywatelom UE swobodę przemieszczania się", natomiast samorządom "wolnym od LGBT+" zagroził pozbawieniem funduszy z Unii Europejskiej.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy starostę tarnowskiego, Romana Łucarza. Możecie go przeczytać tutaj

Czy w swoim otoczeniu kiedykolwiek spotkałeś się z agresją wobec osób LGBT+?

Komentarze...