Tuchów nie dostanie unijnej dotacji, bo obwołał się "strefą wolną od LGBT"
access_time 2020-07-30 12:35:00
Tuchów jest jednym z sześciu miast, które prawdopodobnie stracą pieniądze z Unii Europejskiej w związku podjętymi uchwałami ws. "stref wolnych od LGBT" - informuje radio RMF FM.

Tuchów znalazł się w gronie samorządów, których wnioski o dotacje z unijnego programu "Partnerstwo miast" odrzucono, ponieważ przyjęły uchwały tworzące "strefy wolne od LGBT". Taki sam los spotkał inne małopolskie miasto - Nowy Sącz. Burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Pałahickim, że wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, ale już widzi, że jej miasta nie ma na liście beneficjentów. Marszałek wyraźnie też odcięła się od decyzji radnych o utworzeniu w Tuchowie "strefy wolnej od LGBT". Podkreśliła, że to nie był jej pomysł, tylko radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w 15-osobowej radzie miasta. Nie wspomniała jednak, że "za" przyjęciem deklaracji głosowali również radni z jej komitetu. 

Przypomnijmy, w lutym tego roku francuskaie Saint-Jean-de-Braye zerwało umowę partnerską z Tuchowem, podając jako powód przyjęcie przez podtarnowskie miasto uchwały o gminie wolnej od ideologii LGBT. W uzasadnieniu - nawiązując do czasów Holocaustu - napisali, że "nie mogą akceptować decyzji podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka".

Dzięki programowi "Partnerstwo miast" można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Przeznaczono na niego łącznie 2 324 327 euro środków unijnych. 

Wśród 127 projektów wyłonionych w konkursie, dofinansowanie otrzymało tylko 8 projektów złożonych przez polskie samorządy i organizacje. Wśród nich znalazły się gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku "Górka".Tuchów starał się o dofinansowanie 18 tys. euro na organizację odbywających się od 15 lat Dni Miast Partnerskich. 

Fot. wikimedia commons / Paweł Klasa

Komentarze...