Małopolska wycofała się z uchwały anty-LGBT
access_time 2021-09-28 08:55:00
Sejmik Małopolski wycofał się z tzw. deklaracji anty-LGBT. Za uchyleniem uchwały opowiedziało się 16 radnych, 15 wstrzymało się od głosu, a 7 było przeciwnych.

Podczas poniedziałkowej sesji, sejmik województwa małopolskiego przegłosował projekt zgłoszony przez radnych opozycji w sprawie uchylenia deklaracji z kwietnia 2019 roku w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych. Domagała się tego Komisja Europejska, grożąc utratą funduszy unijnych. Po burzliwej dyskusji, za uchyleniem uchwały zagłosowało 16 radnych, 15 wstrzymało się od głosu, 7 było przeciwnych.

- Ani ja, ani żaden radny czy to prawicy czy lewicy nie był gotowy wziąć odpowiedzialności za to, aby Małopolska została bez tych unijnych środków. To jest konsensus, że nie każda ze stron nie do końca zostaje usatysfakcjonowana. Opozycja, kiedy zaczął się temat nazwijmy to problemu z tą deklaracją, krzyczała uchylić. To dopiero nasz głos o wadze i wartości rodziny spowodował stworzenie właśnie takiego dokumentu - mówi marszałek Witold Kozłowski

- Wiele zapisów deklaracji z 2019 budziło kontrowersje i niejasności. Komisja Europejska właśnie w tym zakresie zwracała się do nas z prośbą o wyjaśnienie tych zagadnień. Małopolska to region silny, zbudowany na wartościach i oparty na wielowiekowej tradycji chrześcijaństwa - dodaje.

Satysfakcji z wyniku głosowania nie kryje Tomasz Urynowicz z Porozumienia, który w konsekwencji sporu o deklarację anty-LGBT, najpierw wystąpił z klubu radnych PiS, a później został odwołany z funkcji wicemarszałka województwa małopolskiego.

- Po kilku miesiącach żenującej dyskusji na temat uchylenia deklaracji anty-LGBT, ryzyka utraty olbrzymich środków finansowych z Unii Europejskiej, wreszcie udało się ten temat zamknąć. Wprawdzie niejednoznaczne było to głosowanie, niejednomyślne, bo zagłosowała tylko opozycja plus ja, przeciw zagłosowała część radnych Prawa i Sprawiedliwości, zdecydowana większość wstrzymała się od głosu - komentuje Tomasz Urynowicz. - Mam nadzieję, że ta dyskusja obudziła w nas wszystkich przekonanie, że warto bić się o najważniejsze rzeczy - o rozwój województwa, o współpracę z innymi regionami, z Unią Europejską. Ja zapłaciłem za swoje stanowisko nomen omen stanowiskiem - zostałem odwołany z funkcji wicemarszałka, ale myślę, że dzisiaj z uśmiechem i podniesioną głową mogę wszystkim powiedzieć: zadanie zostało wykonane. Obroniliśmy wartości, obroniliśmy środki dla województwa małopolskiego.

W Polsce tzw. „deklaracje antyLGBT” przyjęło pięć województw. W związku ze stanowiskiem Komisji Europejskiej i groźbą wstrzymania wypłat unijnych funduszy, tydzień temu uchwałę unieważnił sejmik świętokrzyski, a w poniedziałek podkarpacki i małopolski.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821