Zatrucie tlenkiem węgla. 16-letni chłopiec w szpitalu
access_time 2023-02-06 08:11:00
W sobotę straż pożarna interweniowała w jednym z domów w Woli Dębińskiej, gdzie tlenkiem czadu zatruł się 16-latek. Chłopiec trafił do szpitala.

W sobotę 4 lutego miejscowości Wola Dębińska (gm. Dębno) służby ratownicze zostały wysłane do 16-latka, który miał objawy zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce zadysponowano również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ostatecznie jednak zawrócono go do bazy, bo w międzyczasie dziecko odzyskało przytomność. Chłopiec został przetransportowany do szpitala karetką.

Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem jest bezbarwnym, bezwonnym, bezsmakowym i silnie toksycznym gazem. Jego duże stężenie w powietrzu może zabić człowieka w ciągu kilku minut. Potencjalnymi źródłami czadu w pomieszczeniach mieszkalnych są gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, kominki i kuchnie gazowe. Tlenek węgla dostający się do organizmu przez układ oddechowy, wchłaniany jest do krwiobiegu, gdzie wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen. Blokując dopływ tego ostatniego, powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet śmierć.

Strażacy apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominają właścicielom budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, czyszczenia przewodów kominowych i sprawdzenia instalacji wentylacyjnej. Zachęcają również do instalowania czujek tlenku węgla, które odpowiednio wcześnie ostrzegają o pojawieniu się tego gazu.

ac / fot. OSP KSRG Dębno

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821