Największa uczelnia w mieście została Akademią Tarnowską
access_time 2023-06-01 13:35:00
1 czerwca Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oficjalnie zmieniła status oraz nazwę na Akademia Tarnowska. Stała się więc uczelnią w pełni akademicką.

Uczelnia spełniła wszystkie wymagania prawne i organizacyjne. Przyznanie kategorii B+ w dyscyplinie „automatyka, elektronika i elektrotechnika” oraz kategorii A w dyscyplinie „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” sprawiło, że w świetle polskiego prawa stała się uczelnią typu akademickiego.

- Po pierwsze to spełnienie marzeń, na których ziszczenie ciężko pracowaliśmy od ponad ćwierć wieku, a po drugie – prestiż i olbrzymia szansa rozwojowa nie tylko dla Uczelni, która radzi sobie ostatnio bardzo dobrze, ale przede wszystkim dla Tarnowa i regionu. Głęboko wierzę, że budowa coraz silniejszego ośrodka akademickiego powinna być traktowana priorytetowo nie tylko przez naszą społeczność, ale także przez wszystkie środowiska mogące w tym pomóc. Myślę tutaj o samorządowcach, parlamentarzystach i przedstawicielach otoczenia społeczno-gospodarczego - mówi dr hab. Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Tarnowskiej.

Obecnie trwają zaawansowane prace przygotowujące rozbudowę uczelni o kolejny budynek naukowo-dydaktyczny. Zostanie on połączony z obiektami Wydziału Ochrony Zdrowia z myślą o studentach prawa, psychologii, technologii i zarządzania produkcją czy kierunku lekarskiego. Koszt inwestycji to 130 milionów złotych, z czego ponad 70 milionów ma pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Akademia Tarnowska oferuje studia na 27 kierunkach (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie). Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego jest obecnie rozpatrywany. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych miesiącach.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821