"Zimne spojrzenie" - ostatnie zdjęcia Żydów z getta w Tarnowie. Wyjątkowa wystawa w BWA
access_time 2023-06-06 23:11:00
W Pałacyku Strzeleckim BWA można oglądać przejmującą wystawę „Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie”. To pierwsza polska prezentacja ekspozycji, która do tej pory prezentowana była w Berlinie (Fundacja Topografia Terroru) i Wiedniu (Muzeum Historii Naturalnej). Wernisaż wystawy odbył się we wtorek (6 czerwca). Gośćmi wydarzenia byli m.in. dr Michael Groß - Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Martin Gärtner - Konsul Generalny Austrii w Krakowie, dr Margit Berner - współkuratorka wystawy (Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu) i dr Andrea Riedle - dyrektorka Fundacji Topografia Terroru w Berlinie.

W 1942 roku dwie nazistowskie antropolożki - Dora Maria Kahlich i Elisabeth Fliethmann - przeprowadziły w getcie w Tarnowie projekt pod nazwą "Badania nad typowymi Żydami wschodnioeuropejskimi”. "Zimnym spojrzeniem" sfotografowały ponad sto rodzin żydowskich, w sumie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci. Wykonały im też pomiary, próbując ustalić cechy charakterystyczne dla rasy. Spośród wszystkich sfotografowanych, zaledwie 26 osób przeżyło Holokaust. Zachowały się zdjęcia i krótkie biografie pomordowanych.

Prezentowana w Pałacyku Strzeleckim wystawa składa się z czterech elementów: ścian tematycznych stanowiących wprowadzenie, chronologicznej trasy zwiedzania z tablicami rodzinnymi, „Archiwum zdjęć” oraz stacji multimedialnych, gdzie zwiedzający mogą oglądać wywiady wideo z ocalałymi oraz przeszukiwać bazę danych pod kątem konkretnych osób i rodzin.

Organizatorami wystawy są: BWA w Tarnowie, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Fundacja Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Fundacja Topografia Terroru w Berlinie. Ekspozycja będzie dostępna do 24 września. Wstęp jest bezpłatny.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821