Za dwa tygodnie Igrzyska Europejskie. Prezydent Tarnowa zapewnia, że miasto jest gotowe
access_time 2023-06-07 09:22:00
Za dwa tygodnie (21 czerwca) rozpoczną się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. W Tarnowie sportowcy będą rywalizować w czterech dyscyplinach - piłce ręcznej plażowej, piłce nożnej plażowej, wspinaczce sportowej i badmintonie. Przygotowania są na ostatniej prostej, a - jak zapewnia prezydent Roman Ciepiela - terminy nie są zagrożone i wszystko będzie gotowe na czas.

- Przyjęliśmy na siebie zobowiązanie zmiany infrastruktury sportowej. Wszystkie inwestycje są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem i dzisiaj już wiemy, że nie ma żadnych zagrożeń. W dniu otwarcia igrzysk wszystko będzie gotowe, aby przyjąć sportowców, kibiców, dziennikarzy, ale również gości, którzy przyjadą z całej Europy - mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podczas wtorkowej konferencji prasowej w Arenie Jaskółce.

Badminton rozgrywany będzie w Arenie Jaskółka Tarnów, konkurencje wspinaczkowe na specjalnie w tym celu wybudowanych ściankach na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej, natomiast miejscem rozgrywania obu dyscyplin plażowych będzie zmodernizowany stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w Tarnowie-Mościcach, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji. Koszt jego przebudowy wyniesie 23.8 miliona złotych. Z rządowej puli miasto otrzymało 20 milionów 138 tysięcy złotych, reszta zostanie pokryta z miejskiego budżetu.

Na wszystkie inwestycje związane z igrzyskami Tarnów pozyskał ze źródeł zewnętrznych blisko 100 mln zł. Ponad 31 milionów złotych wydatkowano na trzynaście zadań związanych z modernizacją i budową dróg, parkingów i pętli autobusowej w Mościcach,a  także na parking, pętlę autobusową i zajezdnię dla autobusów przelotowych w północnej części miasta. Inwestycje drogowe w Mościcach, które miały być wykonane przed Igrzyskami Europejskimi, są już gotowe; pozostało jeszcze wdrożenie stałej organizacji ruchu. Część zadań, zgodnie z wcześniejszym planem, zostanie jednak zrealizowana po zakończeniu imprezy.

- Decyzja o igrzyskach została podjęta przez Sejm i rząd bardzo późno, w związku z tym uruchomione fundusze nie będą spożytkowane w całości przed igrzyskami. Część infrastruktury, np. ul. Kwiatkowskiego, czy część układu drogowego łączącego kompleks przy Traugutta z ulicą prowadzącą do Kwiatkowskiego będzie wykonany już po igrzyskach. Dla samych igrzysk przebudowano skrzyżowanie Chemiczna - Czerwonych Klonów, parking przy stadionie miejskim i te wszystkie obiekty, znajdujące się na terenie części igrzyskowej, które są na ukończeniu. Również Park wodny, który nie jest częścią igrzyskową, będzie gotowy na przełomie czerwca i lipca. Chcielibyśmy żeby na początku lata przyjął pierwszych gości - powiedział Roman Ciepiela.

Z okazji Igrzysk Europejskich miasto przygotowało też ofertę kulturalną dla sportowców i kibiców. Jeszcze przed rozpoczęciem sportowych zmagań, w dniach 16 i 17 czerwca na placu Katedralnym odbędzie się Festiwal Dobrej Książki, w ramach którego zaplanowano m.in. spotkania autorskie, targi książki, warsztaty, konkursy i koncerty - wystąpią m.in. tarnowski chór Gos.pl i pop-gospelowa formacja Trzecia Godzina Dnia. Z kolei w sobotę, 17 czerwca w Amfiteatrze Letnim będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Sił Marynarki Wojennej USA „Topside” z repertuarem z Nowego Orleanu. Od 23 do 25 czerwca w Tarnowie odbywać będzie się kolejne święto miasta „Zdearzenia 2023”. W tym samym czasie będą miały miejsce m.in. finansowane z funduszy norweskich Jarmark Galicyjski i Weekendowy Festiwal Smaku. Zaplanowano także koncert Wojtka Klicha, koncert fortepianowy Weroniki Gardziel oraz pokaz plenerowy spektaklu „Apetyt na czereśnie”. W ostatni piątek czerwca odbędzie się natomiast Starówka Jazz Festiwal.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Ceremonia otwarcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie. W imprezie weźmie udział około 7 tysięcy sportowców z 48 krajów.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821