"Śmigusowy" koncert Świerczkowiaków (KONKURS)
access_time 2015-04-08 09:05:38
To duża gratka dla miłośników folkloru. Na początku kwietnia w CSM odbędą się dwa wiosenne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Na swój popis zapraszają trzy pokolenia zespołu: dzieci, młodzież i dorośli.
Jak wypędzić choroby, zapewnić płodność i zdrowie, radować się z zakończenia zimy i nadejścia wiosny? Jest na to sposób. Należy spędzić ze Świerczkowiakami wiosenny, śmigusowo-dyngusowy wieczór. Socjologowie uważają, że zwyczaj wiosennego lania wody odchodzi do lamusa. Jesteśmy zdania, że łatwiej będzie pielęgnować tradycję, kiedy pozna się jej sens. Koncert wiosenny będzie prezentacją wiosennych zwyczajów, oraz tradycji polskich. Zespół przedstawi tańce i śpiewy z regionów: Krakowa, Beskidu Śląskiego, Spisza i Łowicza. Śmigus w gwarze słowiańskiej nazywał się "włóczebny". Wywodzi się go od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny. Można było wtedy także liczyć na poczęstunek i zaopatrzenie w żywność na drogę. Na tradycji spotkań towarzyskich i zabaw różnych regionów Polski, zespół zbudował program wiosennego koncertu. Koncert zaplanowany na godz. 10 ma charakter edukacyjny. Tańce Zespołu Świerczkowiacy uzupełnione zostaną prezentacją eksponatów świątecznych pochodzących ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i opowieścią o tradycjach wielkanocnych naszego regionu. Zgłoszenia grup szkolnych: Anna Sadowska tel. 14 633 46 22 lub a.sadowska@csm.tarnow.pl. Centrum Sztuki Mościce 10 kwietnia 2015 r. godz. 10.00 i 18.00 Cena biletu: 10 zł Sprzedaż biletów i informacje; Kasa CSM tel. 14 633 46 04.
Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy dwa podwójne zaproszenia na koncert który odbędzie się w piątek, 10 kwietnia o godz. 18:00, w Centrum Sztuki Mościce. Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl w terminie do czwartku, 9 kwietnia, do godz. 14:30, swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówek. W temacie wiadomości należy wpisać: ""Śmigusowy" koncert Świerczkowiaków"
Komentarze...