Kto był największym beneficjentem MdM w 2014r.? Znamy najnowsze dane
access_time 2015-01-09 10:33:01
Bank Gospodarstwa Krajowego podał najnowsze dane na temat poziomu zainteresowania programem rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych za rok 2014. Wyniki nie zaskoczyły analityków.
Bang Gospodarstwa Krajowego udostępnił dane Większość beneficjentów MdM to samotni kredytobiorcy W raporcie PAP opublikowanym w serwisie www.comperia.pl czytamy, że ponad połowę beneficjentów Mieszkania dla Młodych w 2014r. stanowiły osoby samotne – ta grupa to 52% całego portfela ujawnionego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (w sumie ponad 6,7 tys. Polaków). Tuż za osobami samotnymi uplasowały się bezdzietne małżeństwa, których udział w MdM za 2014r. szacuje się na poziomie nieco ponad 24%.
Czytaj również: Praca poza granicami kraju a kredyt hipoteczny
BGK podał także dane na temat rodzin wielodzietnych. Wyniki rozczarowują, bo spośród wszystkich umów zawiązanych między kredytobiorcami i instytucjami na dofinansowanie zdecydowało się zaledwie 0,28% małżeństw z trójką dzieci oraz 3,24% małżeństw z dwójką dzieci. Najmniej liczbą grupą, która skorzystała z programu Mieszkanie dla Młodych byli samotnie wychowujące rodzice (1 rodzic) – banki podpisały z nimi zaledwie ok. 30 umów, co stanowi około 0,26% całego portfela MdM. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadza konieczne poprawki Ze względu na marginalne zainteresowanie MdM przez rodziny wielodzietne, resort infrastruktury zdecydował się na wprowadzenie kilku poprawek do ustawy. Gotowy projekt trafił już do rządu i oczekuje na jego formalną akceptację. Wśród zmian jakie zachodzą w przyszłym roku są m.in. podwyższenie progów dopłat do kredytów hipotecznych dla:
  • rodzin z dwójką dzieci do 20% [wcześniej 15%],
  • rodzin z trójką dzieci do 30% [wcześniej 15%] MIR zdecydowało także, że małżeństwa wychowujące trójkę potomstwa będą mogły nabyć nową nieruchomość niezależnie od tego, czy są lub czy byli w przeszłości już właścicielami lokalu mieszkalnego (MIR ocenia, że w ten sposób rodziny wielodzietne będą mogły poprawić swoje warunki mieszkalne). Zmianie ulegnie także pojęcie nieruchomości, która spełnia warunki MdM. Więcej na temat korekt programowych w raporcie na www.comperia.pl
  • Komentarze...