Potrzebuje rzadkiej krwi, by żyć. Czyli co w prasie piszczy
access_time 2015-01-09 10:52:16
Maciej Dreszer w WOŚP zagra w dalekim Dubaju. Maciej Dreszer w WOŚP zagra w dalekim Dubaju. Tańsza komunikacja starymi rzęchami? Jako dzieciak bawił się na "Marcince" - dziś to jeden z bardziej znanych aktorów. Szef szpitala nie chce pakietu onkologicznego. Gmina Tarnów zaczęła szukać oszczędności w szkołach? - czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej. .
W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:
  • Potrzebuje rzadkiej krwi, by żyć Po chemioterapii odporność Gabrysi spadła do zera. Trzeb było jej pilnie przetoczyć granulocyty. Na apel o pomoc 9-letniej dziewczynce zgłosili się dawcy z całej Polski. a nawet z zagranicy. Historia Gabrysi Skowron z Dębicy poruszyła serca wielu osób. Specjalnie dla niej, pod koniec października blisko półtora tysiąca mieszkańców regionu zgłosiło się na badania i zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Gdy kilka dni temu stan dziewczynki się pogorszył po przebytej chemioterapii i pilnie potrzebna była dla niej rzadka grupa krwi BRh minus, odzew był natychmiastowy.
  • Maciej Dreszer w WOŚP zagra w dalekim Dubaju Młody tarnowski kierowca wyścigowy Maciej Dreszer weźmie udział w tradycyjnym 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w barwach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zawody rozgrywane są już od wczoraj i potrwają do soboty, czyli tuż przed finałem WOŚP. Samochód Maćka z numerem startowym 124 oraz kask w całości oklejone będą symbolami Wielkiej Orkiestry. Jurek Owsiak oficjalniej oddelegował młodego kierowcę na ten prestiżowy wyścig.
  • Tańsza komunikacja starymi rzęchami? Obniżek cen biletów na autobusy chcą wszyscy. Kto jednak zapłaci za planowany zakup nowych 30 pojazdów? W tarnowskim MPK żartują, że najstarszy egzemplarz wciąż będącego tu na chodzie autobusu, już trzy razy pokonał dystans dzielący Ziemię i Księżyc. Po ulicach miasta poczciwy Jelcz PR 110 przejechał ponad 1,2 miliona kilometrów. Przejdzie na emeryturę, jeśli spółce uda się zrealizować plan wymiany taboru. Przewodnik ma zamiar kupić 30 komfortowych, klimatyzowanych autobusów. Pierwsze z nich na trasy mogły by wyjechać jeszcze w tym roku.
  • Jako dzieciak bawił się na "Marcince" - dziś to jeden z bardziej znanych aktorów Miliony znają go choćby z roli doktora Pawicy w jednym z najpopularniejszych polskich seriali "Na dobre i na złe". W dorobku ma dziesiątki ról teatralnych i filmowych - ostatnio np. jako komendant straży granicznej w serialu "Wataha". Andrzej Zieliński mimo to pozostaje zaprzeczeniem typowego aktora celebryty. Ponad wszystko ceni sobie prywatność i spokój, a wywiadów udziela niezwykle rzadko. "Gazecie Tarnowskiej" opowiedział jednak o latach dzieciństwa spędzonych w rodzinnym Tarnowie. W dzisiejszym numerze Tygodnika Miasto i Ludzie można przeczytać m.in. o tym:
  • Szef szpitala nie chce pakietu onkologicznego Stary Szpital w Tarnowie nie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy na realizację pakietu onkologicznego. Zdaniem dyrektora - Marcina Kuty - taka umowa wcale nie poprawiłaby sytuacji pacjentów, a wprost przeciwnie - mogłaby być dla nich jeszcze gorzej. Pakiet onkologiczny to podobna tylko rozbudowana "papirologia", która z praktyką ma niewiele wspólnego. Na podobną praktykę nie mógł sobie natomiast pozwolić szpital im. Św. Łukasza. Tam pakiet będzie realizowany, choć władze szpitala mają wątpliwości, co do tego, czy procedura wyceny pakietu onkologicznego, które zastosował NFZ jest prawidłowa i pokryje rzeczywiście koszty diagnostyki onkologicznej.
  • PiS - Olandia w radzie miejskiej Od kilku dni przedstawiciele klubu radnych Prawa i Sprawiedliwość mają trzech przedstawicieli w prezydium rady miejskiej. Więcej wolnych miejsc nie ma. Opozycja twierdzi że to zemsta PiS-u za ostatnie cztery lata rządów koalicji PO - Tarnowianie.
  • Gmina Tarnów zaczęła szukać oszczędności w szkołach? Wójt Grzegorz Kozioł przedstawił radnym gminy plan zmian w systemie oświaty. Niewykluczone, że od września na gminnej mapie oświatowej w publicznych placówkach, pojawią się trzy niepubliczne. Rada Gminy ma zastanowić się również nad unieupublicznieniem Gimnazjum W Zbylitowskiej Górze.
  • Więcej sportu, mniej na promocję Zarząd Stowarzyszenia Razem dla Sportu w Tarnowie zwrócił się z wnioskiem do Prezydenta o zwiększenie w budżecie Miasta Tarnowa na 2015 rok środków finansowych na rozwój sportu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Proponuje, aby zrezygnować z wydawania dużych środków na promocję Prezydenta i jego bezpośredniego otoczenia - jak było to dotychczas - tylko większe pieniądze przeznaczyć na sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej.
  • Komentarze...