PiS wygrało wybory do sejmiku ale rządzić nie będzie
access_time 2014-11-20 09:33:42
Wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów do samorządu wojewódzkiego. Wszystko wskazuje jednak na to, że najwięcej - 17 mandatów zdobędzie PiS. Może to być jednak zwycięstwo bez nagrody, gdyż PO i PSL razem mają 22 miejsca, co daje im szanse na kolejne cztery lata rządów w Małopolsce.
Państwowa Komisja Wyborcza nadal nie podała wyników wyborów do sejmiku, ale obliczeń dokonali m.in. dziennikarze Radia Kraków, a także sztabowcy zainteresowanych wynikami partii. Wynika z nich, że w skali całego województwa najwięcej, 17 mandatów zdobył PiS, 14 miejsc w sejmiku przypadnie PO, a 8 - PSL-owi. To oznacza, że mimo zwycięstwa, PiS nie przejmie władzy, która najprawdopodobniej pozostanie w rękach koalicji PO-PSL. Platforma i Ludowcy mają bowiem razem 22 głosy w 39 osobowym sejmiku i wydaje się, że będą mogli nadal rządzić w Małopolsce. Znamy (ciągle nieoficjalny - warto to podkreślić) podział mandatów w okręgu tarnowskim. Tu do "wzięcia" było siedem miejsc. 3 przypadną PiS-owi, 2 - PO, 2 - PSL-owi. Jeśli wyniki się potwierdzą, w sejmiku z okręgu tarnowskiego zasiądą: Prawo i Sprawiedliwość
  • Józefa Szczurek-Żelazko (dyrektorka szpitala w Brzesku)
  • Anna Pieczarka (szefowa "kultury" w gminie Tarnów)
  • Wojciech Skruch (przewodniczący rady powiatu tarnowskiego minionej kadencji) Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Stanisław Sorys (członek zarządu województwa dwóch minionych kadencji)
  • Adam Kwaśniak (wraca do sejmiku po czteroletniej przerwie) Platforma Obywatelska
  • Roman Ciepiela (członek zarządu województwa dwóch minionych kadencji)
  • Bolesław Łączyński (radny wojewódzki minionej kadencji) Jeśli Roman Ciepiela wygrałby prezydencką dogrywkę w Tarnowie (30 listopada zmierzy się z Kazimierzem Koprowskim z PiS) to wtedy jego mandat obejmie najprawdopodobniej Marcin Kuta (dyrektor "starego" szpitala w Tarnowie, radny wojewódzki minionej kadencji). Wszystko wskazuje na to, że oficjalne wyniki wyborów do sejmiku zostaną podane dzisiaj (czwartek).
  • Komentarze...