Inżynierowie wciąż najbardziej poszukiwani przez pracodawców
access_time 2016-02-02 08:00:00
Ponad połowa ofert pracy dla studentów, jakie wpłynęły w ostatnim roku do Biura Karier, Współpracy i Projektów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie skierowanych było do absolwentów kierunków inżynierskich oraz związanych z ochroną zdrowia. Trend utrzymuje się od kilku lat i pokazuje wyraźnie, że pracodawcy wciąż najbardziej poszukują dobrze wykształconych inżynierów i personelu medycznego.

Taki wniosek płynie z lektury trzeciej edycji Raportu "Analiza ofert pracy" opracowanego przez BKWiP PWSZ. Zestawienie obrazuje specyfikę rynku pracy w zakresie ogłoszeń kierowanych do osób z wyższym wykształceniem. Ponadto zawiera całą gamę konkretnych wymagań pracodawców, a także dynamikę zmian w zakresie zapotrzebowania na pracowników w poszczególnych grupach zawodowych.

Niemal co czwarta oferta trafiająca do BKWiP skierowana była do inżynierów. W grupie zawodów politechnicznych prym wiodą profesje związane z szeroko rozumianą informatyką. Pracodawcy poszukują najczęściej programistów i projektantów stron www oraz aplikacji. - Co warte podkreślenia, aż 98 procent wszystkich ofert dla absolwentów kierunków politechnicznych pochodziło od pracodawców krajowych, a jedynie 2 procent z zagranicy - mówi Lucyna Krzemińska, kierownik BKWiP PWSZ.

Zupełnie odwrotna sytuacja jest wśród drugiej, najliczniejszej grupy ofert - dla absolwentów kierunków "medycznych". - W tym przypadku aż 93 procent ofert pochodziło z zagranicy, a tylko 7 od pracodawców krajowych - dodaje Lucyna Krzemińska.

W grupie "medycznej" najbardziej poszukiwane były: pielęgniarki, opiekunki dzieci, osób starszych, czy niepełnosprawnych i fizjoterapeuci.

Badania prowadzone przez Biuro Karier, Współpracy i Projektów PWSZ mają pomóc młodym ludziom w dokonaniu dobrego wyboru kierunku studiów i projektowaniu przyszłej kariery zawodowej. - Badamy trendy od lat i nawet gdy dochodzi do zmian na liście zawodów szczególnie poszukiwanych przez pracodawców, to czynnikiem, który jest niezmienny jest dobre wykształcenie i przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Osoby ambitne, przedsiębiorcze, posiadające dodatkowe kompetencje "miękkie", wykraczające poza wiedzę zdobywaną w trakcie studiów mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy - podkreśla Lucyna Krzemińska.

Z badań BKPiW PWSZ wynika, że wśród wspomnianych kompetencji "miękkich" najbardziej pożądane przez pracodawców są: odpowiedzialność, kreatywność, samodzielność, umiejętność pracy w zespole, innowacyjność, komunikatywność, ambicja i chęć ciągłego samodoskonalenia.

- Wybór drogi zawodowej jest bardzo trudny. Wszystkich, którzy nie potrafią określić swoich predyspozycji zapraszamy do Biura Karier, Współpracy i Projektów PWSZ. Nasi doradcy każdemu poświęcają tyle czasu ile potrzeba i wskazują najlepsze rozwiązania - kończy.

Pełen tekst Raportu w wersji elektronicznej znaleźć można pod tym adresem.

Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej Biura Karier, Współpracy i Projektów PWSZ. BKWiP mieści się w Budynku C PWSZ - III piętro, pokój 300, nr tel. 14 63 16 613 oraz 14 63 16 627. Biuro jest czynne codziennie w godz. 8-16.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A