Profesor z Tarnowa! Nominacja dla Mirosława Barana z PWSZ
access_time 2016-02-08 08:21:00
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Jednym z ich jest tarnowianin, prof. Mirosław Baran - pracownik Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Gratulując nowo mianowanym profesorom, prezydent powiedział, że to wielkie osiągniecie i niezwykły moment w życiu naukowca - czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. – Wiem, że przeszliście Państwo długą drogę, żeby ten tytuł zdobyć – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

W przypadku prof. Mirosława Barana droga do profesury trwała trzy lata. - Rozpoczęła się w 2013 roku, a odebranie nominacji traktuję jako zwieńczenie nie tylko ostatnich trzech lat, ale przede wszystkim mojej całej drogi zawodowej - mówi profesor.

Wspomniana droga rozpoczęła się dużo wcześniej - w latach 70. XX w. w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. - Moją pierwszą nauczycielką matematyki była Pani Krzysztofa Kowal - wspomina profesor.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że przed nowo mianowanymi profesorami "wielka misja składająca się z dwóch elementów". - Po pierwsze, z pracy naukowej jako takiej, po drugie, z opieki nad młodymi naukowcami – uzasadniał.

Młodymi naukowcami tarnowianin opiekuje się już od dawna. Warto bowiem podkreślić fakt, że w gronie doktorów wypromowanych przez Profesora jest dwóch pracowników Zakładu Matematyki PWSZ w Tarnowie: dr Beata Milówka i dr Paweł Ozorka.

Głównymi zainteresowaniami naukowymi tarnowianina są teoria aproksymacji oraz jej zastosowania, m.in. w informatyce, czy grafice komputerowej.

- Z okazji nominacji pragnę złożyć Panu Profesorowi Mirosławowi Baranowi serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej - mówi dr Jerzy Szczepański, Dyrektor Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.

Prof. Mirosław Baran jest związany z tarnowską PWSZ od początku jej funkcjonowania. Obecnie - po zakończeniu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - pracuje także na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Profesor Mirosław Baran (1961r.) urodził się i mieszka w Tarnowie. Ma dwoje dzieci. Wolny czas poświęca swojej pozanaukowej pasji, jaką jest... wędkarstwo muchowe.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A