1050 lat od Chrztu Polski - uroczystości w Wierzchosławicach
access_time 2016-04-15 08:00:00
Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach oraz Wójt Gminy Zbigniew Drąg zachęcają mieszkańców do uczczenia i wzięcia udziału w gminnych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski. Z tej okazji w Wierzchosławicach już jutro odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych i religijnych.

Rok 966 - czas chrztu Mieszka I - to pierwsza polska data historyczna. Od tego momentu mija już 1050 lat. To wydarzenie stał się też podstawą kształtowania naszej narodowej tożsamości, opartej o wspólne dziedzictwo greckiej i łacińskiej kultury, rzymskiego prawa i chrześcijańskiej wiary.

Chrzest Mieszka I odbył się prawdopodobnie zgodnie z ówczesnym obyczajem w Wielką Sobotę, 14 kwietnia na terenie państwa Piastów. Źródła pisane nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami gdzie władca mógł przyjąć chrzest był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Za czasów Mieszka I stolicą państwa było Gniezno.

W sobotnie popołudnie od godz 15.00 w bloku wydarzeń kulturalnych mieszkańcy będą mogli zwiedzić osadę słowiańskich wojów i rzemieślników, którzy rozbiją się obozem na placu obok Centrum Kultury Wsi Polskiej. W trakcie tej żywej lekcji historii nie zabraknie walk, pokazów rzemieślniczych, jak rozmaitych zabaw plebejskich. Całość będzie okraszona muzyką zespołów słowiańskich i wikińskich.

O godz. 17.00 na scenie w budynku Centrum Kultury z okolicznościowym programem zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach. Ostatnim elementem uroczystości obok Centrum Kultury będzie sadzenie dębu pamięci o wdzięcznej nazwie "Mieszko I".

Szczególnie zachęcamy mieszkańców do udziału w mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w kościele parafialnym w Wierzchosławicach o godz. 18.00. Po jej zakończeniu również w kościele odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Cantica Sacra. W programie koncertu znajdą się utwory o tematyce religijnej, maryjnej i historycznej z różnych epok. Przeważać będą kompozytorzy polscy. Wykonane zostaną: najbardziej znane psalmy Mikołaja Gomółki, Ave mundi spes Maria Gerwazego Grzegorza Gorczyckiego, Jesu spes mea Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Ave Maria Giulio Cacciniego i Magnificat Marco Frisiny.

Koncert wykona zespół Cantica Sacra w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Pulina Tkaczyk – flet traverso i akompaniament; Małgorzata Włodarczyk – lutnia i gitara klasyczna.

Program uroczystości - 16 kwietnia 2016 r. (sobota)

Godz 15.00-17.00 / Plac Obok Centrum Kultury Wsi Polskiej
Wioska słowiańska - obóz drużyny Wojów Św. Stanisława

Godz. 17.00 / Aula Centrum Kultury Wsi Polskiej
Program artystyczny - w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w
Wierzchosławicach

Godz 17.30 / Park obok Centrum Kultury Wsi Polskiej
Sadzenie dębu pamięci - "Mieszko I"

Godz. 18.00 / Kościół Parafialny w Wierzchosławicach
Msza Święta w intencji Ojczyzny

Godz. 19.30 / Kościół Parafialny w Wierzchosławicach
Koncert muzyki dawnej / Zespół Cantica Sacra - Historyczne i kulturalne
dziedzictwo – 1050 rocznica chrztu Polski

Warto również pamiętać o wycieczce do korzeni Polskiej państwowości jaką organizuje przy tej okazji Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Wyjazd został zaplanowany na 23 kwietnia - w planach zwiedzanie Gniezna, Ostrowia Lednickiego oraz Poznania i Ostrowia Tumskiego. Koszt wycieczki autokarowej to od 130 do 140 zł od osoby (zniżka dla dzieci). Liczba biletów ograniczona (pozostało tylko 20 miejsc). O szczegóły i program  można pytać w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, a także pod numerem telefonu 14 657 57 57.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A