200 bezpłatnych badań najmłodszych
access_time 2016-06-14 13:45:00
Około 200 dzieci zostało przebadanych podczas weekendowej akcji Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Gemini Park Tarnów. O tym, że przeprowadzenie tego typu bezpłatnej profilaktyki było potrzebne w mieście i regionie świadczy nie tylko olbrzymie zainteresowanie. W 80 proc. przypadków stwierdzono bowiem większe bądź mniejsze nieprawidłowości w rozwoju.

Podczas dwudniowego przedsięwzięcia w Gemini Park Tarnów stacjonował siedmioosobowy zespół specjalistów ZPS, składający się z fizjoterapeutów, logopedy i dietetyka.

- Kompleksowe badania dzieci obejmowały ocenę postawy ciała, komputerowe badanie stóp, ocenę rozwoju psychoruchowego niemowląt i małych dzieci. Fizjoterapeuci z ZPS udzielali rodzicom bądź opiekunom porad dotyczących profilaktyki związanej z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała dzieci oraz ewentualne zalecenia terapeutyczne – mówi Dorota Ogarek, kierownik działu fizjoterapii w Przychodni Rehabilitacyjnej z kriokomorą ogólnoustrojową Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie

Mali pacjenci mogli także skorzystać z badania logopedycznego w zakresie oceny jakości i rozwoju mowy. Nie zabrakło również pytań rodziców skierowanych do dietetyka na temat prawidłowego żywienia.

- Aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie zdecydowanie zmniejszają powstawanie wad stóp. Właściwa stabilizacja stopy zapewnia prawidłowy chód, co ma istotny wpływ na stan kręgosłupa oraz stawów kolanowych i biodrowych - wady postawy są często następstwem wad stóp – tłumaczy Katarzyna Gmernicka z ZPS.

Najmłodszy pacjent miał zaledwie 4,5 miesiąca, najstarszy skończył 14 lat.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A