Darmowe szczepienia dla małych tarnowian
access_time 2016-08-08 08:00:00
Ponad 170 tysięcy złotych przeznaczył tarnowski magistrat w tym roku na program szczepień przeciw pneumokokom. Mogą z niego skorzystać dzieci zameldowane w Tarnowie, które nie uczęszczają do żłobka i urodziły się w latach 2013-16. Szczepionek będzie ok. 600.

W ramach programu dzieci można bezpłatnie zaszczepić jedną lub dwoma dawkami szczepionki, w zależności od zastosowanego schematu dawkowania leku i wieku dziecka. Szczepione mogą być maluchy, które nie były nigdy objęte szczepieniami przeciwko pneumokokom oraz te, które są w trakcie realizacji cyklu szczepień, ale nie otrzymały jeszcze wszystkich wymaganych dawek szczepionki.

Program sfinansowany zostanie ze środków budżetowych Gminy Miasta Tarnowa oraz Województwa Małopolskiego. Łączna wartość w bieżącym roku wyniesie ponad 170 tysięcy złotych. To prawie 10 tysięcy więcej niż rok temu.

Przypomnijmy, że pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Przeciw pneumokokom można zaszczepić już niemowlęta od drugiego  miesiąca życia. Szczepienia te w Polsce nie są obowiązkowe, a decyzję o zaszczepieniu dziecka zawsze podejmują rodzice po konsultacji z lekarzem.

Przychodnie wykonujące szczepienia zostały wybrane w trybie konkursu ofert.  Wyłoniono dziesięć placówek:

  • Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Kwiatkowskiego 15,
  • nMedica S. C. Jolanta Nachel i Krzysztof Nachel, ul. Parkowa 2,
  • Miejska Przychodnia Lekarska Nr I, NZOZ  Sp. z o. o., ul. Chemiczna 12,
  • Miejska Przychodnia Lekarska Nr II, NZOZ  Sp. z o. o., ul. Mościckiego 14,
  • Miejska Przychodnia Lekarska Nr III, NZOZ Sp. z o. o., ul. Wałowa 22,
  • Miejska Przychodnia Lekarska Nr IV, NZOZ Sp. z o. o., ul. Oś. XXV lecia  3a,
  • NZOZ Miejska Przychodnia Lekarska Nr 5 Sp. z o. o., ul. Długa 18,
  • CenterMed Sp z o. o., ul.Szkotnik 19
  • Centrum Medyczne KOL – MED. SP ZOZ, Plac Dworcowy 6,
  • Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. ,  ul. M. Curie – Skłodowskiej 1

Dzieci, które są pod opieką placówek sprawujących opiekę całodobową oraz te uczęszczające do żłobków, także zostaną objęte programem bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Wykonawcą będzie jednak koordynator wojewódzki programu, czyli Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miasta Tarnowa, a jego autorem i Koordynatorem jest dr n. med. Hanna Czajka  z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpital Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A