Upał powodem śnięcia ryb
access_time 2016-08-09 08:46:00
Najprawdopodobniej wysoka temperatura powietrza i mała zawartość tlenu w wodzie spowodowały, zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, śnięcie ryb w Wątoku. Mowa o zjawisku, które zaniepokoiło mieszkańców Tarnowa pod koniec lipca.

W godzinach wieczornych 27 lipca WIOŚ w Krakowie otrzymał telefoniczne zgłoszenie od strażnika miejskiego z Tarnowa informujące o znalezieniu śniętych ryb w Wątoku. Pracownicy Inspektoratu, którzy udali się na miejsce, pobrali próbki wody w celu jej zbadania. Z analiz próbek wynikło, że w wodzie jest mało zbyt tlenu, co prawdopodobnie było przyczyna śnięcia ryb.

W pobranych próbkach nie stwierdzono obecności żadnej trucizny ani innego środka, który mógłby zaszkodzić rybom.– Najprawdopodobniej, ze względu na panujące upały i niski poziom wody, doszło to tak zwanej „przyduchy”, czyli znacznego zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, co w konsekwencji mogło doprowadzić do śnięcia ryb – tłumaczy Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A