Zakończyła się budowa CBR, czyli "silnika" Zakładów Mechanicznych
access_time 2016-08-12 08:00:00
Innowacyjne, zasadniczo zmienione produkty w zakresie: sprzętu obrony przeciwlotniczej, rakietowo-artyleryjskiej, uzbrojenia pokładowego i broni strzeleckiej. Takie będą rezultaty pracy rozbudowanego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Zakończyło się już tworzenie tej jednostki, która jako jedyna w polskim przemyśle obronnym uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych. Centrum odwiedził Arkadiusz Siwko - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy tarnowska spółka.

- Potencjał CBR, współpraca z PGZ i naszymi międzynarodowymi kooperantami z pewnością spowodują to, że będziemy się mogli chwalić nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami innowacyjnością, przemysłem wysokich technologii, produktami z absolutnie najwyższą jakością. Efekty będą widoczne jeszcze w tym roku – powiedział prezes Siwko po odwiedzeniu CBR.

- Jestem głęboko przekonany , że potrafimy w terminie dostarczyć produkt wysokiej jakości, dlatego spodziewam się wzrostu zatrudnienia – dodał prezes ZM Tarnów Henryk Łabędź.

Rozbudowa CBR oznaczała zainwestowanie w Tarnowie w sumie blisko 65 mln zł. W związku z projektem zrealizowano 95 zadań inwestycyjnych, polegających na zakupie maszyn i urządzeń, a także specjalistycznych programów komputerowych. Dzięki temu tarnowskie przedsiębiorstwo uzyskało - unikatowe w skali kraju - kompetencje w sferze realizacji projektów naukowo-badawczych i rozwojowych.

Dodatkowymi korzyściami wynikającymi z realizacji projektu będzie wzrost liczby klientów przedsiębiorstwa i unikniecie skutków sezonowych wahań rynku krajowego. Najważniejszym projektem realizowanym obecnie w CBR ZM Tarnów jest przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSRA "Pilica". Trwają negocjacje w sprawie podpisania umowy na zakupy tego systemu przez Siły Zbrojne RP. Liderem konsorcjum realizującego dostawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a liderem technicznym i dostawcą ZM Tarnów. System ma być wykorzystywany do osłony obiektów o strategicznym znaczeniu np. baz lotniczych.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym pracuje obecnie stu inżynierów: głównie konstruktorów mechaników i konstruktorów elektroników. Projekt budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w zakresie wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest jeden z największych koncernów przemysłu obronnego w Europie. Skupia ponad 60 spółek z branży: obronnej, stoczniowej oraz nowych technologii, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A