Darmowe szczepienia przeciw HPV i pneumokokom
access_time 2016-08-26 08:00:00
Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości zachorowań nowotworem kobiet na świecie. W Polsce rozpoznaje się go u około 3300 pań rocznie, niestety połowa z nich umiera. Najważniejszą przyczyną choroby są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez typy wirusa odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych są szczepienia ochronne. Ruszyła właśnie akcja bezpłatnych szczepień w naszym województwie.

Szczepienia są realizowane w ramach Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w Małopolsce. Aby uchronić się przed następstwami zakażenia należy się szczepić w wieku kilkunastu lat. Nieodpłatnie szczepienia dziewcząt w wieku 13 lat zameldowanych na terenie gminy Wierzchosławice realizuje Centrum Zdrowia Tuchów. Są one każdorazowo poprzedzone kwalifikacją lekarską oraz zapoznaniem rodziców lub opiekunów prawnych dziecka z działaniem szczepionki i uzyskaniem ich pisemnej zgody na jej podanie.

W programie mogą brać udział dziewczęta urodzone w 2003 roku, które nigdy nie były szczepione przeciwko wirusowi HPV, jak i te, które rozpoczęły już szczepienie, ale nie otrzymały wszystkich dawek. Akcja ma potrwać do 2 grudnia, jednak w związku z ograniczoną liczbą szczepionek, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

W Małopolsce ruszył także program dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Pneumokoki powodują często poważne zakażenia bakteryjne u dzieci, wywołują np. zapalenia górnych dróg oddechowych. Mogą też powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc lub stawów.

Program zakłada bezpłatne szczepienia dzieci do lat trzech, mieszkających na terenie gmin, które zadeklarowały współfinansowanie szczepień. Centrum Zdrowia Tuchów realizuje program w gminach Tuchów, Ciężkowice i Wierzchosławice. Tutaj także wykonanie szczepień, poprzedzone jest zawsze kwalifikacyjnym badaniem lekarskim. Podobnie jak w przypadku HPV warunkiem udziału w programie jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna, a pierwszym krokiem jest rejestracja na szczepienie.

Rodzice dzieci z gminy Ciężkowice mogą jej dokonać telefonując pod numer 14 651 00 09, z gminy Tuchów 14 691 95 19, a z gminy Wierzchosławice 14 679 70 22. Autorem obu programów jest dr n. med. Hanna Czajka. Są one realizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, powiatu tarnowskiego oraz gmin, na terenie których są wykonywane.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A