Zabezpiecz tyły – rusza program badań przesiewowych jelita grubego
access_time 2016-09-09 08:00:00
Codziennie w Polsce z jego powodu umiera 28 osób. Nasz kraj odnotowuje najwyższą w Europie dynamikę wzrostu zachorowań. Liczba osób, które przegrywają walkę z tym nowotworem jest zdecydowanie wyższa niż w Europie Zachodniej. Rak jelita grubego należy do nowotworów najbardziej obarczonych śmiertelnością, zabierając każdego roku prawie 10,5 tys. Polaków.

Walka z nim jest łatwiejsza dzięki Programowi badań przesiewowych w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych. Jego realizację w połowie września rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów. Już można się rejestrować na badania.

Ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego jest wiek, a społeczeństwo szybko się starzeje liczba zachorowań także będzie rosła. Jak pokazuje statystyka skuteczność badań jest wysoka. Wykonanie jednej kolonoskopii między 55. a 65. rokiem życia zapobiega jednemu zgonowi z powodu raka jelita grubego.

Właśnie pacjenci w tym wieku mogą się zapisywać na bezpłatne badania. Wystarczy zatelefonować pod numer 728 588 355. Pacjentów w tym wieku na badania może także kierować lekarz rodzinny i podstawowej opieki zdrowotnej. Drugą grupę ryzyka, upoważnioną do bezpłatnej diagnostyki stanowią osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnych pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego. W obu tych grupach badanie kolonoskopowe, wykonywane jest raz na dziesięć lat.

Ponadto do wykonania kolonoskopii są upoważnione osoby w wieku 25 – 49 lat z rodzin, w których występuje dziedziczna postać choroby, czyli tak zwany zespół Lyncha. Warto podkreślić, że jeśli choroba zostanie wykryta w najwcześniejszym stadium to odsetek wyleczonych wynosi 90-95 proc. W stadiach średnio zaawansowanych udaje się wyleczyć od 30 do 70 proc chorych, a w najbardziej zaawansowanych jedynie kilka procent.

Co istotne w przesiewowych badaniach populacyjnych można wykrywać chorobę w fazie najwcześniejszej czyli bezobjawowej. Badanie te umożliwiają też zdiagnozowanie pierwszych zmian przedrakowych, czyli polipów, z których w ciągu lat może się rozwinąć nowotwór złośliwy. Dodatkową zaletą kolonoskopii jest to, że jeśli wykryje się polipy, to można je od razu usunąć. Badanie służy zatem nie tylko diagnostyce raka, ale też zmniejszeniu liczby nowych zachorowań. Po zabiegach osoby poddane kolonoskopii od razu otrzymują wynik badania.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A