ArtFest - Katy Carr, Niskie Ciśnienie
access_time 2016-11-28 08:00:00
Miniony weekend należał do ArtFestu. W piątek w BWA odbył się koncert zespołu Niskie Ciśnienie i pokaz mappingu, a w sobotę w CSM zaśpiewała brytyjska wokalistka, Katy Carr.

Fot. Przemysław Sroka

Niskie ciśnienie to projekt towarzysko-muzyczny dla domu, ogrodu, mórz i lasów. Doskonale komponuje się z zielenią miejską i dziką, chętnie przyłącza się do radosnych celebracji. Jest owocem eksperymentów ze słowem i dźwiękiem. Duet wykonuje polską, autorską piosenkę nawiązującą stylem do ragtime’u, folku oraz bluesa. W ich twórczości kluczowe stały się teksty piosenek opowiadające o życiu, o prostych, choć czasem skomplikowanych emocjach, o tym wszystkim, z czym na co dzień musi się mierzyć każdy człowiek. Tarnowskim akcentem zespołu są Aleksandra Janus i Michał Przerwa-Tetmajer – absolwenci I LO.

Katy Carr – Brytyjka o polskich korzeniach, wokalistka, ambasadorka polskiej historii, śpiewa o wydarzeniach i ludziach-bohaterach z czasów II wojny światowej – żołnierzach Armii Krajowej, polskich pilotach RAF, czy warszawskich powstańcach. Inspirują ją lata 40, polska historia oraz ludzie, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej.

O jednym z nich – Kazimierzu Piechowskim – wyprodukowała film dokumentalny (do którego stworzyła też muzykę), wyreżyserowany przez Hannah Lovell. Historia tego mężczyzny – harcerza, który uciekł z obozu w Oświęcimiu w samochodzie dowódcy w 1942 roku – jest też kanwą dla singla z płyty „Paszport”, pod tytułem "Kommander's Car". Muzycznie jest nowoczesną wokalistką i instrumentalistką (gra na klawiszach, ukulele i banjo), ale inspirują ją także klasyczne utwory Chopina, góralskie rytmy czy piosenki partyzanckie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A