Profilaktyka skuteczniejsza i tańsza niż leczenie
access_time 2016-12-21 07:05:00
Ograniczenie zachorowań na raka szyjki macicy – drugiego co do częstości nowotworu u kobiet. Taki cel miała kampania informacyjno-edukacyjna Programu Zdrowotnego Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV). Centrum Zdrowia Tuchów realizowało ją w tym roku w jednej ze swoich placówek Centrum Zdrowia Wierzchosławice.

Elementem kampanii były bezpłatne szczepienia dla dziewcząt przeciw HPV. Podziękowania za udział w niej skierował do spółki dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika Stanisław Stępniewski. Pod certyfikatem udziału w kampanii podpisał się także wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Akcja zakończyła tegoroczne działania profilaktyczne Centrum Zdrowia Tuchów, realizowane w kilku oddziałach spółki. Otworzyła je w styczniu akcja związana z Dniem Babci i Dniem Dziadka. Wtedy badania ciśnienia poziomu cukru i EKG serca były wykonywane w placówkach POZ w ośmiu miejscach lokalizacji przychodni spółki w powiecie tarnowskim.

W lutym podczas Tygodnia Drzwi Otwartych w Dąbrowie Tarnowskiej przyszli rodzice mogli porozmawiać z personelem zmodernizowanych oddziałów i skorzystać z jego porad. Były też konsultacje z położną, pielęgniarką neonatologiczną i porady dotyczące laktacji. Można się było zapisać do nowopowstałej w Dąbrowie bezpłatnej Szkoły Rodzenia i porozmawiać z osobami prowadzącymi w niej zajęcia. Kolejną z realizowanych akcji były działania pod hasłem „Przeciwko próchnicy wspólnie ze szkołami”.

Uczniowie szkół, którzy nie ukończyli 18. roku życia odwiedzali podczas zorganizowanych wizyt gabinety stomatologiczne. Po przeglądzie stanu uzębienia otrzymywali pisemną informację na ten temat dla rodziców. Ponadto realizowano lakierowanie zębów oraz - w ramach edukacji prozdrowotnej - udzielano porad o zasadach dbałości o higienę jamy ustnej.

W marcu na Dzień Kobiet spółka udostępniła na swojej stronie www „Poradnik dla mam” czyli zbiór konkretnych porad i informacji, który powstał dzięki zaangażowaniu doświadczonych pracowników i współpracowników spółki. Teksty zawarte w poradniku pozwalają łatwiej przejść etap ciąży. Pomagają też w pozyskaniu informacji na temat samego porodu i połogu.

Kolejne z działań zrealizowano w Wierzchosławicach, gdzie pod hasłem „Profilaktyka dla smyka” podczas otwartego wykładu omówione zostały zasady postępowania z dziećmi w sytuacjach zagrożenia. Spółka włączyła się także w akcję „Nie ból się! Bądź wolny od bólu!”. W ramach kampanii związanej z leczeniem bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej opublikowano „Poradnik Pacjenta” - praktyczny przewodnik o tym, czym jest ból i jakie są jego rodzaje? Jak go leczyć, kiedy i gdzie szukać pomocy?

Centrum Zdrowia Tuchów było też partnerem V Sanktuaryjnego Festynu Rodzinnego w Tuchowie oraz Pikniku Rodzinnego w Wierzchosławicach. Personel medyczny przeprowadzał bezpłatne badania ciśnienia i glukozy oraz obliczeń wskaźnika masy ciała BMI. Podobne działania wzbogacone prezentacjami miniszkoły rodzenia zrealizowano w czasie VIII Święta Powiśla Dąbrowskiego.

W ramach wrześniowej akcji „Otwarte drzwi profilaktyki” CZT udostępniło pacjentom nieodpłatnie możliwość realizacji badań mammograficznych i cytologicznych. Zorganizowano też konsultacje w zakresie chorób układu krążenia. Także we wrześniu ruszyła akcja „Zabezpiecz tyły” – program przesiewowych badań kolonoskopowych jelita grubego. Ponadto pod hasłem „Włącz opcję aktywną – weź głęboki oddech” w ramach Dni Spirometrii można było wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Promocji zdrowia i profilaktyce były także podporządkowane flagowe imprezy, których inicjatorem i głównym organizatorem jest co roku Centrum Zdrowia Tuchów. Podczas majowego festiwalu 3 MAJ SIĘ ZDRÓW w Wierzchosławicach zorganizowano turniej siatkówki plażowej, można było pojeździć na rolkach. Był turniej tenisa oraz marsz nordic walking.

W Tuchowie podczas imprez plenerowych 3 MAJ SIĘ ZDRÓW dostępne były stanowiska bezpłatnego pomiaru ciśnienia, cukru, EKG, badania słuchu, zębów i stóp, szkoła rodzenia oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Natomiast podczas Muzykoterapii zorganizowano w Tarnowie otwarte spotkanie z Anną Morawską, autorką książki „Depresja poporodowa. Możesz z nią wygrać” i inicjatorką kampanii społecznej na ten temat. Prócz szczepień przeciw HPV zorganizowano też bezpłatną akcję szczepień przeciwko pneumokokom. W sumie we wszystkich działaniach profilaktycznych wzięło udział kilkaset osób.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A