Coraz więcej tarnowian cierpi na depresję
access_time 2017-02-08 11:30:00
Zima nie jest najłatwiejszą porą roku do przetrwania. Brak słońca, krótkie dni, ciągły brak czasu niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Depresji nie wolno lekceważyć. W Tarnowie jedna osoba na dziesięć cierpi na tą groźną chorobę.

Jak podaje radio RDN Małopolska w Tarnowie około 10 tysięcy osób cierpi na depresję. Nieprzespane noce, złe samopoczucie, brak energii mogą być sygnałami informującymi nas, że coś nie tak dzieje się z naszym organizmem.

Temat depresji to dla większości nadal powód do wstydu. Częściej po pomoc sięgają kobiety. Mężczyźni mimo, że również ją odczuwają wychodzą z założenia, że sami sobie z tym poradzą. Nieleczona depresja może być tragiczna w skutkach. Zachorować na nią może każdy niezależnie od wieku.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna.  Trenując nasz organizm uwalnia naturalne antydepresanty pozytywne endorfiny, które nas pobudzają do działania. Bardzo istotna jest również odpowiednia dieta. Warto sięgać po pestki dyni, sery,  ryby czy chude mięso.

Ważne jest, aby depresja przestała być tematem tabu. Depresja jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, do 2020 roku będzie drugą, po niewydolności krążenia, najczęściej diagnozowaną chorobą. Zaburzenia psychiczne bezpośrednio dotykają obecnie na świecie 121 mln ludzi, a w Polsce liczbę tę szacuje się na 1,2-1,5 mln.

Jesteśmy ciekawi, jak Wy radzicie sobie w ciężkich chwilach? Komentujcie!

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A