Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – program
access_time 2017-02-26 07:46:00
Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, rodzina płk. Adama Boryczki, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i WiN, społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach oraz Gminne Centrum Kultury zapraszają na gminne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Początek marca w Polsce, tradycyjnie już od sześciu lat, poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku parlamentarzyści przyjęli ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on rangę święta państwowego, choć nie jest dniem wolnym od pracy. Inicjatywa ta trafiła w oczekiwania społeczne, bowiem święto to rokrocznie obchodzone jest coraz bardziej spektakularnie, a obchody państwowe i samorządowe uzupełniają liczne przedsięwzięcia, organizowane oddolnie przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach zorganizowane zostanie szereg wydarzeń związanych z postacią płk. Adama Boryczki, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i WiN.

28 lutego

O godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Wierzchosławicach odbędzie się apel pamięci płk. Adama Boryczki oraz zostaną złożone kwiaty pod tablicą Jego Pamięci. Wstęp wolny.

1 marca

Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach jest organizatorem gry terenowej „Cześć i chwała Bohaterom”. Do udziału zaproszeni są uczniowie klas 4-6.

2 marca

Charakter popularyzatorski ma konferencja „Adam Boryczka – żołnierz wyklęty, lecz niezapomniany”, z udziałem historyka rzeszowskiego Oddziału IPN – dr. Krzysztofa A. Tochmana (2 marca /czwartek/, aula Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach). Będzie on między innymi promował swoją najnowszą publikację pt. „Skok po niepodległość. Pułkownik Adam Boryczka – 1913-1988”. Dodatkowo uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach zaprezentują okolicznościowy program artystyczny. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

10 i 12 marca

Natomiast w kolejnych dniach Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach zorganizuje Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. CC Adama Boryczki (10 marca /piątek/) oraz V Młodzieżowy Turniej Judo pamięci płk. Adama Boryczki (12 marca/niedziela/). Zapisy na bieg <==

Partnerem i  mecenasem Gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Wierzchosławice jest Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A