Prezes NFZ odwiedził Szpital Św. Łukasza
access_time 2017-03-08 08:05:00
Prezesowi NFZ towarzyszyły: Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska – dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ oraz jej zastępczyni: Agnieszka Pietraszewska – Macheta.

– To najlepszy Ośrodek Psychiatryczny w Polsce jaki widziałem – powiedział w czasie swojej wizyty w Szpitalu Świętego Łukasza w Tarnowie Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypomnijmy, że od stycznia 2016 roku Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie podpisał z Narodowym Funduszem zdrowia kontrakt na realizację świadczeń w jednym oddziale zamkniętym. Drugi oddział zamknięty został uruchomiony we wrześniu tego samego roku. Od początku funkcjonowania Ośrodka Zdrowia Psychicznego mamy w nich 100% obłożenie. Średnio leczy się w nim około 70 pacjentów. To pokazuje skalę problemu oraz liczbę osób zmagających się ze schorzeniami psychicznymi w całym subregionie tarnowskim, na którego terytorium zamieszkuje prawie 370 tysięcy mieszkańców.
– Cieszę się, że Pan Prezes na własne oczy zobaczył nasz Ośrodek Zdrowia Psychicznego, żebyśmy wreszcie mogli zakontraktować w nim opiekę środowiskową, poradnie zdrowia psychicznego oraz oddział dzienny – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Tarnowie.

Jestem rzeczywiście pod wrażeniem – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Jacyna – To doskonale przygotowany Ośrodek, taki, który idealnie wpisuje się w Ministerialny, pilotażowy program nowoczesnego leczenia schorzeń psychicznych. Czekamy na ustawę i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli leczyć w taki sposób w całej Polsce. Tarnów zdecydowanie jest pod tym względem najlepiej przygotowany.

Od powstania Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie stara się o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia na wykonywanie świadczeń w poradniach oraz ośrodku dziennym, który mieści się na parterze całego budynku. Ośrodek chce również świadczyć pomoc środowiskową, która w wielu wypadkach może przeciwdziałać powtórnym długim i uciążliwym hospitalizacjom.

Subregion Tarnowski to ogromny obszar. Zaraz po otwarciu oddziału zamkniętego: jednego, a potem drugiego, widać było, że potrzeby w zakresie pomocy psychiatrycznej są tutaj ogromne – dodała Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska – dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ – A skala problemu z roku na rok wzrasta. Mam nadzieję, że już wkrótce rozpiszemy konkurs, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości Tarnowskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego, które jak widać są bardzo duże i w dodatku pozwalają leczyć w sposób nowoczesny.

Szef NFZ oraz przedstawicielki Oddziału Małopolskiego NFZ odwiedziły również inne oddziały w szpitalu Św. Łukasza, w tym otwarty dwa tygodnie wcześniej nowoczesny Oddział Ginekologiczno – Położniczy oraz Oddział Noworodków.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A