Romowie znów wyruszą z Tarnowa
access_time 2017-07-25 06:00:00
W czwartek, 27 lipca, sprzed siedziby Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy 18. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Tabor przybliża romskie tradycje, wędrowne życie i muzykę. Jego uczestnicy odwiedzają również miejsca zagłady pobratymców, zamordowanych w czasie II wojny światowej. - To może budzić kontrowersje - z jednej strony groby, pamięć, modlitwa, z drugiej – taniec i muzyka, ale w kulturze romskiej tańczy się dla zmarłego, dla duszy. Rozpacz od radości oddziela bardzo wąska granica - mówi Adam Bartosz, który od początku organizuje tabory.

Udział w tegorocznym taborze zapowiedzieli między innymi Romowie z Hiszpanii, Anglii, Szwecji i z całej Polski – z Jasła, Kowar, Kamiennej Góry, Krakowa. Będzie też kilka romskich rodzin z Tarnowa. - Nigdy dokładnie nie wiadomo, ilu uczestników przyjedzie. To romska specyfika. Równie trudno określić dokładną godzinę wyjazdu, Romowie mają inny zegar. Myślę, że będzie to między 9.00 a 10.00 – mówi Bartosz. Trasa taboru poprowadzi przez Żabno, Szczurową, Borzęcin Dolny i Bielczę. Romowie będą w drodze przez cztery dni, od 27 do 30 lipca.

Jedną z tegorocznych nowości będzie nauka flamenco. W Szczurowej, gdzie Romowie jak zawsze rozłożą swoje obozowisko, wybitna instruktorka tego tańca, polska Romka Boguśka Delimata, na stałe mieszkająca w Andaluzji, będzie uczyć flamenco wszystkich chętnych, którzy odwiedzą tabor. Będę również artyści z Węgier, Słowacji, Czech, Anglii i Polski.

Nowym zjawiskiem jest też moda na cygańskie wozy. Uczestnicy taboru zaczęli szukać autentycznych, używanych kiedyś cygańskich wozów, które remontują i zabierają w podróż. W ostatnim czasie udało się odnaleźć pięć takich pojazdów, między innymi w Warszawie, Łowiczu i Bydgoszczy. Jeden pojedzie na kołach, pozostałe będą ciągnięte na lawetach i posłużą jako mieszkania. - Może to budzi zdziwienie, ale tak samo od dawna jest w Anglii na cygańskich zlotach, zaczyna być tak również w Polsce. Koń to w tych czasach kosztowne stworzenie – mówi Bartosz i dodaje, że mimo tego koni w tegorocznym taborze również nie zabraknie.

Romowie odwiedzą miejsca zagłady w Żabnie, Szczurowej i Borzęcinie Dolnym, gdzie odsłonięty zostanie kolejny pomnik, poświęcony pamięci Romów. Rzeźbę stworzył węgierski Rom, a pomnik, którego rzeźba będzie częścią, wykona Rom z Tarnowa. W sobotę o 19.00 w parku dworskim w Szczurowej odbędzie się koncert muzyki romskiej dla wszystkich chętnych.

Przypomnijmy - Adam Bartosz w 1979 roku utworzył w Muzeum Okręgowym w Tarnowie pierwszą na świecie stałą wystawę, poświęconą historii i kulturze Romów. Tarnów jest jedynym miastem w Polsce, w którym działa tego typu muzeum.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A