„Wyprawa po skarb na Rynku w Tarnowie” - gra planszowa dla wszystkich
access_time 2017-08-08 16:24:00
Masz ochotę zagrać w ciekawą, tarnowską "planszówkę"? Plansze do gry znajdziesz w restauracjach i kawiarniach na Rynku w Tarnowie oraz w BWA w Parku Strzeleckim. Do gry zapraszają Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Tarnowskie Centrum Kultury. Gra jest częścią projektu „Wyspa Wilkonia”.

- To gra inspirowana starą planszówką z czasów mojego dzieciństwa zatytułowaną „Wyprawa po skarb”. W podstawówce nabyłem własny egzemplarz i mam go aż do tej pory. Odkryłem ją dla moich dzieci i przez długie lata grywaliśmy w nią razem. Teraz, mam nadzieję, „odkryją” ją dzięki nam tarnowianie, bo to sprytny i ciekawy sposób na powrót do historii Tarnowa - mówi Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, jeden z pomysłodawców gry i współautor haseł w grze.

- Miłośnicy historii Tarnowa wiedzą, że zamknięcie niemal siedmiu stuleci w kilkunastu pytaniach nie jest łatwym zadaniem. Zaproponowane hasła to moje subiektywne spojrzenie na losy Tarnowa, zarówno te przeszłe, jak i współczesne. Moim zamiarem było przypomnienie, poprzez zabawę, legend odnoszących się do czasów minionych, ale także przybliżenie tarnowianom wydarzeń z najnowszej historii miasta. Starałam się, aby tempo gry dorównywało swą dynamicznością tempu rozwoju miasta – mówi Elżbieta Biesiadecka z zespołu BWA Tarnów, współautorka haseł w grze.

Przy projektowaniu gry moim wyobrażeniem były wakacje na wyspie z dzikimi zwierzętami. Gra inspirowana ilustracjami Józefa Wilkonia jest formą interpretacji morskiego krajobrazu, niezwykłości jakiej doświadczamy przy spędzaniu swojego wymarzonego wolnego czasu. Dzięki zawartym w planszy hasłom gra pełni funkcję edukacyjną. Choć beztroski czas wakacji nie jest najlepszym momentem na naukę, nietypowe ciekawostki o mieście, jakie możemy w niej znaleźć, zachęcają do poszerzenia swojej wiedzy o Tarnowie – mówi Zuzanna Chmura, tegoroczna absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, autorka projektu graficznego gry.

Gra jest częścią projektu „Wyspa Wilkonia” – została przygotowana przez zespół BWA w Tarnowie oraz Tarnowskie Centrum Kultury.

W ramach projektu „Wyspa Wilkonia” na płycie tarnowskiego Rynku eksponowane są hipcie – rzeźby Józefa Wilkonia wykonane dla miasta Tarnowa, powstały wielofunkcyjne podesty, labirynt – element placu zabaw ozdobiony reprodukcjami ilustracji Wilkonia. Przy Tarnowskim Centrum Informacji eksponowana jest plenerowa wystawa poświęcona życiu i twórczości Józefa Wilkonia. Rynek też bardziej się zazielenił – pojawiły się drzewa i więcej kwiatów.

Spacerując po Tarnowie, warto zajrzeć do Ratusza, Tarnowskiego Centrum Informacji, Biura Wystaw Artystycznych i na Dworzec PKP. We wszystkich tych miejscach spotkać można „wilkoniki” – małe rzeźby Józefa Wilkonia.

Na „Wyspie Wilkonia” i w jej okolicy przez całe lato odbywa się szereg bezpłatnych zdarzeń, m.in.:

- „Zaczarowana Wyspa Wilkonia” – otwarte warsztaty plastyczne, każdy piątek wakacji,

g. 17:00-20:00

- „Wyspa BAJKA-POCZYTAJKA” – czytanie bajek, każda sobota wakacji, g. 18:00-20:00

- POTAŃCÓWKI – każda niedziela wakacji + pierwsza niedziela września, g. 19:00

- SALSOTEKA – wieczór z salsą, 30.08, g. 20:00

- Był Sobie Blues – sierpniowe piątki, koncerty, g. 19:00

- „Wtorki z Mega-Książką” – każdy wtorek wakacji, rodzinne zabawy literackie, g. 14:00-16:00 (poza 15.08).

Projekt „Wyspa Wilkonia” jest realizowany przez Miasto Tarnów przy współpracy kilku jednostek Urzędu Miasta Tarnowa: Wydziału Kultury, Wydziału Komunikacji Społecznej, Wydziału Infrastruktury Miejskiej, Targowisk Miejskich, ZDIK-u. O projekt artystyczny dba Biuro Wystaw Artystycznych.

Wakacyjne wydarzenia są współorganizowane przez Wydział Kultury, Tarnowskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejską Bibliotekę Publiczną i Tarnowski Teatr oraz aktywistów, pasjonatów, animatorów związanych z różnymi stowarzyszeniami i inicjatywami miejskimi.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A