Już dzisiaj Narodowe czytanie. „Wesele” S.Wyspiańskiego
access_time 2017-09-02 07:35:00
Już po raz szósty, odbędzie się Narodowe Czytanie zapoczątkowane przez Prezydenta RP B. Komorowskiego w 2012 roku apelem o wspólne przeczytanie „Pana Tadeusza”.

Szeroki społeczny odzew sprawił, że Narodowe Czytanie stało się imprezą cykliczną: w 2013 roku czytane były dzieła A. Fredry, w 2014 „Trylogia” H. Sienkiewicza, w 2015 – „Lalka” B. Prusa, a w ubiegłym roku „Quo vadis”. O powrocie do Sienkiewicza zdecydowali wówczas sami czytelnicy, od tego bowiem roku lektura wybierana jest w głosowaniu internetowym. Tegoroczny plebiscyt wygrało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie od początku włączyła się w tę akcję, zachęcając do udziału w niej wszystkich mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzież. W tym roku do lektury Narodowego Czytania zaproszenie przyjęli tarnowscy aktorzy: Monika Wenta, Piotr Hudziak, Jerzy Pal i Tomasz Piasecki, przedstawiciele władz miasta oraz młodzież z I LO im. K. Brodzińskiego w Tarnowie

Narodowe Czytanie „Wesela” odbędzie się 2 września 2017 r. w Parku Strzeleckim przed siedzibą Biura Wystaw Artystycznych w godzinach od 14.00 do 16.00. 

Nadzwyczajną atrakcją i przywołaniem atmosfery bronowickiego „Wesela” będą śpiewy i tańce artystów z ZPiT „ŚWIERCZKOWIACY”. Zespół zaprezentuje fragmenty najnowszego widowiska „Wesele”, które przedstawia tradycje obrzędu weselnego z regionu Krakowa Wschodniego, w charakterystycznych scenach: powitania, życzeń, poczęstunku, oczepin, obdarowywania, zabawy. Autorzy widowiska opierali się  na publikacji Oskara Kolberga oraz opisach etnograficznych, muzycznych, a także przekazach ustnych. Kostiumy zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów – oryginalnych ubiorów, zgromadzonych np. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Zespół używa specyficznych rekwizytów weselnych: dzieży – symbolizującej płodność, rózgi weselnej starosty – symbolu zdrowia i dostatku, przetaka, kołacza, chleba i wielu innych. Reżyserem i choreografem widowiska jest Wiesława Hazuka, muzycznie całość opracował Andrzej Radzik, przygotowanie chóru Marta Cichoń, akompaniator – Jerzy Bardel, kostiumy – Anna Bandyk, Agnieszka Słota, kierownictwo – Katarzyna Kokoszka.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A