Konferencja na stulecie Cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku
access_time 2017-11-03 06:01:00
Zbliżają się uroczystości XIX Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. 5 listopada na cmentarzu wojennym nr 171 mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego po raz kolejny oddadzą hołd legionistom I Brygady. Zlot tradycyjnie poprzedzi konferencja popularno-naukowa „Ślady Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”, zaplanowana na 2 listopada w Pleśnej.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie 100-lecie Cmentarza Legionistów Polskichw Łowczówku. 7 listopada 1917 roku odbyła się ceremonia poświecenia tej nekropolii żołnierskiej, na której spoczywają legioniści I Brygady, polegli w bitwie pod Łowczówkiem, w grudniu 1914 roku.

Gospodarzami konferencji „Ślady Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo” są: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego dr hab. Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. Odbędzie się ona w Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna. Początek o godz. 9.00.

Na program konferencji złoży się trzy prelekcje. Dr Agnieszka Partridge przedstawi temat: „Humanizm w wojennej zawierusze. W stulecie budowy cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku”. „Organizacja i uzbrojenie Legionów Polskich 1914-1918” to tytuł prelekcji, którą wygłosi Ryszard Rybka. Z kolei Marzena Misaczek omówi „Historię Patriotyczno-Turystycznych Złazów Szlakami Legionistów”.

Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów. Ceremonia oficjalna zaplanowana jest na godz. 13.15. Złoża się na nią:

- Hymn państwowy
- oficjalne wystąpienia
- Apel pamięci
- Salwa honorowa
- Złożenie wieńców i wiązanek przy kaplicy cmentarnej

Po zakończeniu uroczystości tradycyjnie przewidziane jest wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych przy ognisku, w pobliżu cmentarza.

Partnerem Zlotu są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., które na tą okazję przygotują okolicznościową prezentację produkowanego sprzętu.

Do uczestnictwa w obchodach XIX Zlotu Niepodległościowego na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku zapraszają: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A