"Grube" miliony na poprawę jakości transportu w mieście
access_time 2017-12-11 06:26:00
Umowa opiewająca na ponad 17 milionów złotych dofinansowania na integrację transportu publicznego w Tarnowie została podpisana przez wicemarszałka Małopolski, Stanisława Sorysa i prezydenta Tarnowa, Romana Ciepielę. - Skorzystają zarówno mieszkańcy miasta, jak i wszyscy, przyjeżdżający do Tarnowa do pracy czy po usługi w sferze społecznej, gospodarczej czy kulturalnej - podkreśla prezydent miasta.

Dzięki temu projektowi, wartemu ponad 25,5 miliona złotych, podniesie się jakość funkcjonowania transportu publicznego w mieście - skróci się czas przejazdu autobusem miejskim, zwiększy się przepustowość kluczowych odcinków dróg miejskich, informacja o przyjazdach i odjazdach będzie dostępna na tablicach świetlnych, powstaną komfortowe punkty przesiadkowe oraz centrum sterowania ruchem.

- Tarnów jest dobrym przykładem integracji komunikacji publicznej. Tu powstał pierwszy w Małopolsce parking park&ride, a tarnowskie projekty są bardzo wysoko oceniane i dzięki temu uzyskują duże dofinansowanie – podkreśla wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys.

W ramach projektu wartego ponad 25,5 miliona złotych, powstanie między innymi węzeł przesiadkowy w rejonie skrzyżowania ulic Chyszowskiej i Kochanowskiego oraz przy ulicy Krakowskiej, w pobliżu plant. Punkty umożliwią wygodniejszą niż teraz przesiadkę z samochodów i busów do autobusów miejskich. Najbardziej widocznym i bardzo użytecznym dla pasażerów elementem projektu będzie system informacji, składający się z 50 tablic świetlnych, umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej i informujących na podstawie danych z GPS o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu.

Taka tablica działa już na przystanku Solidarności – Seminarium. System poinformuje również o wolnych miejscach parkingowych w centrum, a dzięki modernizacji sygnalizacji świetlnej pojazdy komunikacji zbiorowej dostaną priorytet przejazdu. Powstanie też Centrum Sterowania Ruchem przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej 7, realizujące funkcję monitorowania i zarządzania ruchem, dzięki któremu przejazd przez miasto będzie bardziej płynny i bezpieczny.

Kolejny element projektu to „Tarnowski rower miejski”, czyli dodatkowy środek transportu publicznego. Miejska wypożyczalnia jednośladów będzie mieć 110 rowerów na 10 stacjach.  Miejsca na stacje rowerowe zostały już ustalone, ich lokalizację urzędnicy konsultowali z organizacjami społecznymi, również rowerowymi.

Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 25,4 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to ponad 20, 6 mln zł, natomiast miasto otrzyma dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, tj. ponad 17,5 mln zł.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A