Nowa nazwa parku na górze św. Marcina
access_time 2018-05-24 12:18:00
Park na górze św. Marcina zmienił nazwę. Teraz to „Park Niepodległości Miasta Tarnowa im. Romana Księcia Sanguszki powstańca 1831 roku – Sybiraka”.

To efekt inicjatywy radnych klubu PiS, mający na celu z jednej strony spełnienie wizji księcia Romana Sanguszki sprzed 80 lat, z drugiej upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejszą decyzją Rady Miejskiej (24.05), dotychczasowy „Park na Górze Świętego Marcina” zyskał nową nazwę: „Park Niepodległości Miasta Tarnowa im. Romana Księcia Sanguszki powstańca 1831 roku – Sybiraka”.

Przypomnijmy, osiem dekad temu książę Roman Sanguszko postanowił darować miastku prawie 17 hektarów terenu na górze św. Marcina. Darowizna została przekazana z okazji 20. rocznicy powrotu Polski na mapy świata. Życzeniem księcia było, aby na przekazywanym terenie powstał park – „Park Niepodległości Miasta Tarnowa im. Romana Księcia Sanguszki powstańca 1831 roku – Sybiraka”. Uroczystego odbioru tak zacnej darowizny dokonano 10 listopada 1938 r. w Sali Lustrzanej, jednak z niewyjaśnionych powodów nie doszło do podpisania aktu notarialnego, czego przyczyną najprawdopodobniej była zbliżająca się II wojna światowa. W efekcie, pomimo dziesięcioletniego sporu o prawo do części zamkowego wzgórza, kwesta własności do terenu, nadal nie jest uregulowana.

Obecnie na terenie góry św. Marcina znajduje się park gminny, który pełni rolę rekreacyjną. Zgodnie z uchwałą z dn. 3 IV 2003 r. nosi on nazwę „Park na Górze Świętego Marcina”. Dokonana zmiana nazwy pozwoli wypełnić wolę księcia Romana Sanguszki. Kolejnym krokiem powinny być prace zmierzające do uczynienia z parku miejsca pamięci i edukacji historycznej.

Fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A