Małopolska pełna atrakcji dla amatorów przyrody
access_time 2018-06-09 06:50:00
Wiosna w pełni, a powoli zbliża się lato – dni są już długie, a słońce świeci już mocno, co zachęca do aktywnego spędzania czasu. Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które mogą Was zainspirować do odwiedzenia kilku małopolskich miejsc, zwłaszcza jeżeli kochacie naturę.

Małopolska to raj dla miłośników przyrody – znajduje się tutaj 6 Parków Narodowych, 11 parków krajobrazowych i ponad 80 rezerwatów przyrody, w sumie aż 53% powierzchni naszego województwa jest objęte ochroną przyrodniczą. Przekłada się to na ogromne bogactwo fauny i flory – występuje tutaj połowa wszystkich gatunków roślin i zwierząt w ogóle występujących w Polsce.

Wielu z Was zna już najpiękniejsze miejsca w Tatrach i kojarzy malowniczy przełom Dunajca wcinający się między pienińskie skały. Proponujemy Wam jednak wybrać się do miejsca mniej znanego, a równie urokliwego – Doliny Racławki, która leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród żwawo płynącego potoku Racławki wyznaczono trzy ścieżki turystyczno-edukacyjne opatrzone tablicami informacyjnymi. Możemy tu spotkać nietoperza czy zaskrońca, podziwiać buczyny, grądy. Rośnie tu ponad 20 gatunków roślin chronionych, np. storczyk obuwik pospolity. Warto zaznaczyć, że nachylenia ścieżek są bardzo łagodne, dlatego trasa jest odpowiednia dla wszystkich, z łatwością poradzą sobie z nią dzieci jak i seniorzy. Wapienie jurajskie, które widzimy tu najczęściej, powstały w mezozoiku, czyli erze dominacji dinozaurów.

Ciekawym miejscem dla miłośników przyrody, a w szczególności owadów będzie również Park Zatorland w Zatorze, w powiecie oświęcimskim. Jeden z tamtejszych Parków jest poświęcony owadom. Zobaczymy tam m.in. konika polnego, biedronkę i mrówkę powiększone do ludzkich rozmiarów, więc dociekliwym nie umknie wam żaden szczegół ich budowy anatomicznej. Wędrując ścieżką edukacyjną na pewno wiele się dowiecie na temat budowy i funkcjonowania owadów. Oprócz tego na tamtejszej wystawie można obejrzeć wypreparowane pająki, motyle, chrząszcze i inne owady z różnych zakątków świata. Będąc w Zatorland skorzystajcie też z innych, licznych atrakcji jakie oferuje to miejsce. W skład kompleksu wchodzą również Park Dinozaurów, Park Mitologii i Lunapark. W Dinozatorland zobaczycie jedne z największych stworzeń jakie chodziły po Ziemi. Przyjrzycie się tam różnym dinozaurom, m.in. jednemu z największych drapieżników – Tyranozaurowi Rexowi oraz największej nowej atrakcji – ogromnemu, ruchomemu Argentynozaurowi, który mierzy ponad 35 metrów długości i 9 metrów wysokości. W Zatorland każdy znajdzie coś dla siebie.

Entomologów-hobbystów na pewno zainteresuje również Muzeum Motyli Arthropoda w Bochnii. Jest to największa w Polsce stała wystawa motyli dziennych i nocnych pochodzących z całego świata. Znajdziecie tam ponad 5 tysięcy egzemplarzy, prezentowanych według rodzin, rodzajów i kontynentów, na których występują. Skrzydła mieniące się wszystkimi kolorami tęczy potrafią zachwycić. Przekonacie się też, że ćmy nie zawsze muszą być szare. Inną opcją jest wybranie się do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach. Zainteresowani życiem pszczół mogą odwiedzić jedną z licznych małopolskich pasiek, gdzie poobserwują życie pszczół, dowiedzą się jak powstaje miód i skosztują jego różnych odmian.

Spragnionym bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami polecamy wybrać się do stadniny koni. W samej Małopolsce jest ich sporo i każdy znajdzie jakąś w swojej okolicy. Opcją jest również możliwość skorzystania z programu Małopolska Wieś w Siodle i połączenia kilkudniowego pobytu w gospodarstwie agroturystycznym z jazdą konną. Obcowanie z końmi może też być świetną zabawą dla dzieci – uczy odpowiedzialności, nawiązywania więzi i pozwala aktywnie spędzić czas.

Podziwianie krajobrazów, bliski kontakt z przyrodą i zwierzętami, zdobywanie wiedzy na ich temat czy oglądanie wystaw rzadkich egzemplarzy – Małopolska ma wiele do zaoferowania spragnionym różnego rodzaju aktywności. Warto z nich korzystać jak najczęściej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A