"Heroiny" - premiera w Teatrze Solskiego
access_time 2018-06-13 16:00:00
Przed nami ostatnia premiera w sezonie pod hasłem „Kobiety o kobietach”. „Heroiny” to tragikomiczny spektakl muzyczny na podstawie autorskiego tekstu reżyserki Agaty Biziuk, napisanego specjalnie dla tarnowskiej sceny z okazji 100 rocznicy nadania kobietom praw wyborczych w Polsce.

Świętując tę datę warto pochylić się nad tematem praw kobiet, które na długo przed 1918 r. walczyły o swoje miejsce na kartach historii. Między innymi o nich mówi spektakl – o kobietach, które wybudowały fundamenty praw i na przekór opresyjnym czasom stawały naprzeciw uprzedzeniom, nadużyciom, stereotypom. Okazuje się, że problemy współczesnych kobiet, jak i państwa, nie tak bardzo odbiegają od trosk szlachetnych heroin i ich czasów. Spektakl w przewrotny sposób oddaje głos takim bohaterkom jak: Królowa Jadwiga, Bona Sforza czy Anna Jagiellonka. Historię przecież tworzyli nie tylko herosi, ale również one – Heroiny. Serdecznie zapraszamy. Spektakl będzie można zobaczyć także 22 czerwca o godz. 20:00 i 23 czerwca o godz. 20:30. Zapraszamy serdecznie!

Spektakl współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu: Scena Muzycznych Prapremier.

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk

Scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska

Muzyka: Piotr Klimek

Przygotowanie muzyczne i wokalne: Piotr Niedojadło

Reżyseria światła: Monika Sidor

Asystent reżysera: Kinga Piąty

Asystent kompozytora: Maciej Kuśnierz

Inspicjent, sufler: Krystyna Fudyma

Obsada:

Matylda Baczyńska

Karolina Gibki

Kinga Piąty

Aleksander Fiałek

Prapremiera: 17. 06. 2018, godz. 20.00, Mała Scena.

Agata Biziuk – reżyserka i dramatopisarka pochodząca z Białegostoku. Założycielka nieformalnej grupy "Avis" . Do tej pory stworzyła wiele docenianych i nagradzanych w całej Polsce spektakli, m.in. „Kukułka” (Teatr Wytwórnia Warszawa), „Horror Vacui” (Teatr Nowy w Łodzi), „Medium Rzeczy Pospolitych” (Teatr Krypta Szczecin), "Dr@cula. Vagina dentata" oraz “Konstelacje” (Teatr Polski w Poznaniu), ”Wariat i Zakonnica” (Teatr Rozrywki w Chorzowie), , "Shakespear" ( Teatr Dramatyczny w Białymstoku), “Opowieści o zwyczajnym Szaleństwie” , "Dom Widzących Ducha" (Teatr im. St.I. Witkiewicza Zakopane), “Kalina” (Teatr Nowy w Poznaniu).

Poza działalnością teatralną zajmuje się także działalnością filmową. Stworzyła teledyski m.in. do utworów "Józiu" Zespołu Zerova (scenariusz , reżyseria, montaż), "Megaloman" Zespołu Chorzy na Odrę  (scenariusz, reżyseria, montaż),  "Karta dla nieznajomej" zespołu Dagadana (scenariusz, konsultacja reżyserska) oraz “Czekam” i "Bałtyk" zespołu Mgły (scenariusz, reżyseria).

Agata Biziuk realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje daleko posuniętych adaptacji. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane m.in. Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A