Już dziś wernisaż
access_time 2018-07-06 05:48:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę "Żużel w sztuce". Wernisaż odbędzie się w piątek, 6 lipca, początek o godz. 18. W programie: spotkania, oprowadzania po wystawie, warsztaty, strefa małego kibica.

Wystawa prezentuje historię żużla – jednego z najpopularniejszych w Polsce sportów oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe.

W części historycznej wystawy pragniemy zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu.

Zgromadziliśmy pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.

Wystawa jest skierowana zarówno do fanów speedway’a, jak i miłośników sztuki. Pragniemy wykazać pewne podobieństwa między żużlowcami i artystami, oczywiście na poziomie metaforycznym. Oba zawody wymagają absolutnego poświęcenia, oba niosą za sobą ryzyko porażki. Zarówno w sztuce, jak i żużlu nie ma hamulców - można wypaść za bandę - przekonują organizatorzy.

Artyści: Jacek Wróbel, Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański

Kurator: Dawid Radziszewski

Ekspert żużlowy: Robert Noga

Partnerzy: MOS Gorzów Wielkopolski, BWA Zielona Góra

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A