Nagrody dla "ludzi kultury"
access_time 2018-06-25 04:15:00
Są uzdolnieni i kreatywni. Nie boją się wyzwań; odważnie i niestandardowo patrzą na otaczający ich świat, wydobywając z niego piękno. Podczas inauguracji ZDEARZEŃ wręczone zostały stypendia artystyczne, tytuły „Nauczyciel z Kulturą”, Nagrody Miasta Tarnowa oraz Złoty Dukat. Galę wręczenia nagród uświetniły „Nie-zapomniane tarnowskie piosenki” w aranżacji Bartka Szułakiewicza.

– Jest mi niezmiernie miło powitać państwa w nowo oddanym amfiteatrze. Za nami sportowe otwarcie tego obiektu, dziś otwieramy go dla kultury. Jest to dzień szczególny, bowiem z letnim amfiteatrem wiele ludzi wiążą wspomnienia. Dziś, za sprawą niecodziennego koncertu, chcemy je przywrócić, przypomnieć tarnowskie piosenki i tarnowskich artystów. Dla młodych ludzi będzie to natomiast lekcja bogatej historii tarnowskiej kultury – powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, otwierając galę.

Po raz czwarty przyznano stypendia artystyczne. Ubiegało się o nie 28 osób, otrzymało tylko lub aż 12. Po dokonaniu oceny merytorycznej i wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich złożonych wniosków o stypendia artystyczne, burzliwych obradach i po jawnym głosowaniu każdego wniosku członkowie komisji jednogłośnie i z satysfakcją stwierdzili, że wszystkie złożone w bieżącym roku wnioski o przyznanie stypendium artystycznego były wyjątkowo ciekawe i wartościowe. Zwyciężyli najlepsi. Laureaci każdej z czterech kategorii (literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec), otrzymali stypendium wysokości 5000 zł.

Kolejną grupę nagrodzonych stanowili pedagodzy wyróżnieni tytułami „Nauczyciela z Kulturą”. W skład Kapituły przyznającej ten wyjątkowy tytuł wchodzą dyrektorzy instytucji kultury działających na terenie Tarnowa. Oprócz samego tytułu „Nauczyciel z Kulturą” przyznawana jest również nagroda dla szkoły, w której nauczyciel pracuje ufundowana przez prezydenta miasta. Tą nagrodą jest grant w wysokości 6000 zł do wykorzystania na projekt z zakresu edukacji kulturalnej w roku szkolnym 2018/2019. W tym roku „Nauczycielami z Kulturą” zostali: Magdalena Kopczyńska-Kołodziej, Janusz Jędrzejczyk oraz Iwona Lipińska.

Po stypendiach i tytułach przeszedł czas na wręczenie Nagród Miasta Tarnowa. Decyzję o ich przyznaniu podejmuje Rada Miejska na wniosek Kapituły Nagrody Miasta Tarnowa. W roku 2018 nagrodę za osiągnięcia artystyczne otrzymał Teatr Tuptusie, nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury – Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Nagrodę „Mecenas Kultury Tarnowa” przyznano dla RPM Studio, z kolei Nagrodę Honorową – w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy – otrzymali Elżbieta i Witold Pazerowie. Doceniony został także Szymon Szczęch, którego uhonorowano nagrodą „Nadzieja Roku”.

Ostatnim wyróżnieniem wręczonym na amfiteatralnej scenie był Złoty Dukat. Otrzymał go Marian Twardy – jeden z nielicznych stroicieli fortepianów na świecie, którzy dopuszczani są do instrumentów produkowanych przez wiodącą na światowym rynku fabrykę Fazioli.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się ubiegłoroczny laureat Bartłomiej Szułakiewicz, autor projektu „Nie-zapomniane tarnowskie piosenki”. W trakcie pierwszego koncertu w odnowionym amfiteatrze mogliśmy usłyszeć utwory: Stanisława Niwelta, Zygmunta Góreckiego, Kazimierza Ożgi, Krzysztofa Hubera, Jerzego Abratowskiego, Wojtka Klicha, Rafała Rzeźnikiewicza, a także zespołów ZIYO, Filipy, The Nights, Siedem, Dzika Kiszka.

Laureaci stypendiów artystycznych:

- w kategorii literatura:

Robert Noga, projekt „Ze szczypiorniakiem przez lata”
Szymon Łucyków, projekt „Tomik Poetyckiego Undergroundu”

- w kategorii sztuki wizualne:

Krzysztof Maniak, projekt „Przygotowanie publikacji – katalog dorobku artystycznego”
Łukasz Dubin, projekt „Artyści Tarnowa- Generacja 2.1”
Mateusz Kijak, projekt „Interimpres”
Anna Śliwińska, projekt „Miasto Tarnów – Pierwsze niepodległe”
Ewa i Roman Fleszarowie, projekt „Ewa&Roman Fleszar Przestrzenie Równoległe II

- w kategorii muzyka:

Marcin Bogacz, realizacja 3 utworów zespołu „Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów” w profesjonalnym studio nagrań
Grzegorz Gawlik, projekt „ROMANS ŚPIEWAM… – koncert piosenek do tekstów Bolesława Leśmiana”
Grzegorz Nosek, projekt „TAR(no)W(ski) BAS DEMO PROJEKT”

- w kategorii taniec:

Agnieszka Jania, projekt „Mowa ruchu”
Karolina Mika, projekt „TarnOFFska przestrzeń tańca”

 Laureaci tytułu Nauczyciel z Kulturą:

Magdalena Kopczyńska-Kołodziej, Zespół Szkół Plastycznych
Janusz Jędrzejczyk, Zespół Szkół Plastycznych
Iwona Lipińska, Szkoła Podstawowa nr 20

 Laureaci Nagród Miasta Tarnowa

Nagroda za osiągniecia artystyczne (statuetka oraz nagroda finansowa 7000 zł) – Teatr Tuptusie
Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury (statuetka oraz nagroda finansowa 5000 zł) – Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”
Mecenas Kultury Tarnowa (dyplom oraz prawo do używania tytułu przez okres 12 miesięcy) – RPM Studio
Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy (statuetka oraz nagroda finansowa 10000 zł) – Elżbieta i Witold Pazerowie
Nadzieja Roku (statuetka oraz nagroda finansowa 5000 zł) – Szymon Szczęch

Złoty Dukat –Marian  Twardy

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A