Hala Jaskółka - analiza wykaże, gdzie został popełniony błąd
access_time 2018-06-28 12:33:00
Postępują prace przy budowie Hali Jaskółka w Mościcach. Jak udało nam się dowiedzieć, obecnie wykonywane są prace murowe, instalacyjne, wykończeniowe wnętrz, prace drogowe, sieci zewnętrzne oraz prace związane z montażem konstrukcji dachu hali.

Po tym, jak w połowie czerwca podczas próbnego opuszczania dachu, konstrukcja ułożyła się nie tak jak powinna i ze względów bezpieczeństwa wstrzymano część prac remontowych przy Hali Jaskółka w Tarnowie-Mościcach, postanowiono wykonać ekspertyzy. 

Jest to konstrukcja wysoce specjalistyczna, objęta projektem indywidualnym. Przy wykonywaniu tego rodzaju nietypowych konstrukcji konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na sposób zachowania się, "pracy" konstrukcji podczas montażu, niewykluczone są ewentualne korekty, dodatkowe symulacje, obliczenia czy też wytyczne ekspertów. - mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimexu.

Wspólnie z autorem projektu analizowane są dane po wstępnych obciążeniach konstrukcji. Po zakończeniu analizy, która - jak zakłada firma - potrwa do połowy lipca, projektant wyda dalsze instrukcje. W związku z oczekiwaniem na wytyczne projektanta trudno dzisiaj mówić o tym czy będą one miały wpływ na termin realizacji czy też nie - tłumaczy Krzysztof Kozioł - Należy zwrócić uwagę, że obecny stan konstrukcji to tylko jej część. Do wykonania pozostały między innymi montaż dźwigarów drewnianych i stężeń dachowych. Montaż dźwigarów drewnianych i stalowych stężeń dachowych musi być wykonywany w odpowiedniej kolejności uzgodnionej z projektantem. Należy podkreślić, że bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Prace przy konstrukcji dachu to prace na wysokości, dlatego zgodnie z wymogami BHP w ich strefie mogą przebywać wyłącznie osoby posiadające stosowne dopuszczenia do tego rodzaju prac.

Przypomnijmy, że koszt przebudowy Hali Widowiskowo Sportowej w Mościach to prawie 60 milionów złotych, a prace mają zakończyć się w listopadzie. 

Fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A