Wystawa „Śpieszmy się Węgrów w boju wspierać”
access_time 2018-07-02 03:48:00
W poniedziałek, 9 lipca br. w Galerii „Panorama”, oddziale Muzeum Okręgowego na Dworcu PKP w Tarnowie, nastąpi otwarcie wystawy „Śpieszmy się Węgrów w boju wspierać. Polacy w Powstaniu Węgierskim 1848-1849”. Początek spotkania o godzinie 18:00.

 

Wystawa będzie prezentować historię polskiego wsparcia powstania węgierskiego w latach 1848-49. Jej celem jest przybliżenie w Polsce i na Węgrzech ważnego wątku wspólnej historii z okresu Wiosny Ludów. Na otwarciu zaprezentowany zostanie także nowy obraz w kolekcji Panoramy Siedmigrodzkiej  pt. „Szarża”.

Wcześniej, bo o godzinie 15:30 w tarnowskim Kinie „Marzenie” odbędzie się prezentacja węgierskiego filmu „Osiemdziesięciu Huzarów”, opowiadającego o walkach narodowowyzwoleńczych Węgrów. Co ciekawe, pierwsze sceny produkcji kręcone były
w Tarnowie.

Wstęp na wernisaż wystawy jest bezpłatny, natomiast bezpłatne wejściówki na film dostępne będą w Siedzibie Muzeum Okręgowego przy Rynku 3 oraz Kinie Marzenie przy ul. Staszica 4 od 4 lipca (środa).

Organizatorem wystawy jest Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i węgierskie Muzeum im. Andrasa Josy w Nyiregyhazie przy współpracy z: Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum im. Otto Hermana w Miszkolc, Muzeum Janosa Damjanicha w Szolnok, Instytutem Historii i Muzeum Wojskowości w Budapeszcie, Polskim Instytutem Badawczym i Muzeum w Budapeszcie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Projekt zrealizowany w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A