"Odnajdę cię" w Millennium Studio
access_time 2018-08-10 03:49:00
Millenium Studio zaprasza na kolejną jednorazową projekcję. 27 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć znakomity polski thriller z ambicjami "Odnajdę cię" w reżyserii Beaty Dzianowicz.

Justa, doświadczona policjantka, popełnia błąd podczas ważnej akcji. Odsunięta od śledztwa, próbuje na własną rękę wytropić przestępcę. Robi to ignorując problemy jej rozpadającego się małżeństwa i zostawiając nastoletnią córkę samą. Ambicja nie pozwala jej odpuścić śledztwa. Gdy wróci, nic nie będzie już takie samo, a Justa - zamiast sama decydować o sobie - będzie musiała zagrać o wszystko kartami, jakie wyłożył jej los.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI:

(…) Oto w Polsce mamy prawdziwy kobiecy ferment. Świetne dziewczyny kręcą już nie tylko filmy autorskie, ale także rozbrajają prawie nieistniejące u nas kino gatunkowe. W myśl takiej upraszczającej definicji debiutująca w fabule, znakomita dokumentalistka, Beata Dzianowicz byłaby polską Kathryn Bigelow. Jej „Odnajdę cię” (o ileż lepszy, nośniejszy i atrakcyjniejszy był wcześniejszy tytuł tego filmu - „Justa”) to thriller z ambicjami i z naprawdę wysokiej półki.
Niby wszystko bazuje tutaj na doskonale znanym, zwłaszcza z kina amerykańskiego, schemacie narracyjnym, w którym obrończyni prawa, postawiona w sytuacji ekstremalnej, staje się zdeterminowaną mścicielką lub egzekutorką prawdy, ale jak to wszystko zostało najpierw napisane, potem wymyślone, a w efekcie wyreżyserowane i zagrane.
Zdjęcia wiecznie młodego klasyka sztuki operatorskiej, Jacka Petryckiego, oddychają razem z bohaterami, są migotliwe, zasymilowane z akcją, ale i kontrapunktujące tę akcję w rytmie perfekcyjnego montażu Rafała Listopada. Ewa Kaim w roli Justy jest absolutnym odkryciem. Polska Jodie Foster. I sam już nie wiem do kogo należy mieć pretensje, że polskie kino w gruncie rzeczy odkrywa ją dopiero teraz. Gdzie byliście polscy reżyserzy filmowi, że nie zauważaliście dotąd tego skarbu (krakowskiego)?
Ewa Kaim rządzi ekranem, ale doskonale partnerują jej Michał Żurawski, Dariusz Chojnacki, Mirosław Haniszewski, a nawet - sam w to nie wierzę - Piotr Stramowski.
„Odnajdę cię” to w ogóle film cudów. Dowód na to, że polski thriller to niekoniecznie second hand bez ambicji, i że można robić kino autorskie i zarazem perfekcyjnie opanować konwencje gatunkowe. Cudownie, że pokazuje nam to właśnie kobieta. Tak, to ma znaczenie. Płeć ma znaczenia. Dziewczyny potrafią wszystko.

ODNAJDĘ CIĘ

Reżyseria: Beata Dzianowicz
Scenariusz:Beata Dzianowicz
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Scenografia: Agata Adamus
Kostiumy: Agnieszka Sobiecka
Muzyka: Mariusz Goli
Montaż: Rafał Listopad
Produkcja: 
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Obsada: 
Ewa Kaim, Dariusz Chojnacki, Michał Żurawski, Piotr Stramowski, Mirosław Haniszewski, Zofia Stelmach, Mirosław Kotowicz, Bartłomiej Błaszczyński, Maciej Mikołajczyk, Katarzyna Misterka
Rok produkcji: 
2018

KINO MILLENNIUM:  27 VIII 2018

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A