8 sierpnia Dzień Pszczół. Słodkie niespodzianki w pociągach
access_time 2018-08-07 15:15:00
8 sierpnia – tę datę warto zapamiętać. To właśnie tego dnia swoje „święto” mają pszczoły. Data z pozoru, jak każda inna? Nic bardziej mylnego. Bo nie każdy musi używać miodu czy korzystać z leczniczych właściwości propolisu, żeby nie być obojętnym na los tych małych owadów. W akcję mającą propagować wśród mieszkańców troskę o pszczoły włączyło się także Województwo Małopolskie i Koleje Małopolskie.

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym ile dobrego zawdzięczamy pszczołom. I nie chodzi tu tylko o miód czy inne produkty, które wytwarzają. Bezcenna jest praca, którą wykonują trochę „przy okazji”, zapylając rośliny. Ze wszystkich gatunków roślin, aż 71% zapylają owady z rodziny pszczołowatych. To dzięki ich pracy mamy 4 tys. odmian warzyw, a oprócz tego owoce, zboża, kawę, bawełnę – zauważa wicemarszałek Wojciech Kozak.

Jednak o pszczoły trzeba dbać. Pomóc może im każdy z nas. Jak? Wystarczy w swoim ogrodzie czy na balkonie posadzić miododajne rośliny. Nadają się do tego np. fiołki, nagietki, lawenda czy popularne w kuchni zioła: bazylia, oregano, szałwia i mięta. Pszczoły będą też wdzięczne za lipy, akacje, klony, wierzby, głogi i drzewa owocowe. Warto też budować gniazda dla dzikich zapylaczy, pod żadnym pozorem nie wypalać traw czy łodyg zeszłorocznych roślin oraz stosować wyłącznie naturalne nawozy i środki ochrony roślin.

W ochronę pszczół i promowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych proekologicznych postaw włączyło się Województwo Małopolskie, organizując konkurs „Małopolska Pszczoła”. Jego efektem są m.in. nowe pasieki i „hotele” dla dzikich zapylaczy, ogrody z miododajnymi roślinami czy pikniki promujące pszczelarstwo i jego wyroby.

Teraz, przy okazji Dnia Pszczół, zapraszamy na wspólną akcję Województwa Małopolskiego i Kolei Małopolskich. W najbliższą środę, 8 sierpnia w godz. od 13.00 do 17.00 na pasażerów podróżujących pociągami KMŁ w kierunku lotniska w Balicach,Tarnowa, Sędziszowa lub Wieliczki będą czekać słodkie niespodzianki. Każdy otrzyma słoiczek miodu z małopolskich pasiek oraz broszurkę informującą o nieodzownej roli pszczół w naszym życiu. O godz. 15.00 podczas kursu na trasie Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia z mieszkańcami spotka się wicemarszałek Wojciech Kozak.

Hostessy rozdające miody można będzie spotkać podczas kursów:

Kraków Główny - Wieliczka Rynek Kopalnia: wyjazd z Krakowa o godz. 15.00, powrót z Wieliczki o godz. 15.33
Kraków Główny - Tarnów: wyjazd z Krakowa o godz. 14.22, powrót z Tarnowa o godz. 16.09
Kraków Główny - Sędziszów: wyjazd z Krakowa o godz. 13.08, powrót z Sędziszowa o godz. 16.05

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A