Regionalne przysmaki na tarnowskim rynku
access_time 2018-08-13 07:07:00
W niedzielę na tarnowskim rynku odbyła się kolejna już edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku - największego wydarzenia kulinarnego w regionie, które Województwo Małopolskie organizuje już po raz czternasty. Dla wszystkich miłośników dobrego smaku, przygotowano prawdziwie letnią, regionalną i aromatyczną ucztę.

W rejonie Tarnowa rosną cukrowe róże o intensywnym kolorze i pięknym zapachu, z których przyrządzany jest dżem na bazie ich płatków, wpisany na listę produktów tradycyjnych. W trakcie festiwalu mistrzowie kuchni połączyli cudowny aromat róż z pieczonymi jabłkami – tworząc niebiański deser. Andrzej Polan, podczas pokazu gotowania, uwodził zmysły, przygotowując jabłka z Raciechowic z dżemem z płatków róż i winogronami, zapieczone na kruchym cieście. Tę smakowitość serwował z gałką nowotarskich lodów. Z kolei znana blogerka Dominika Wójciak przygotowała pieczone jabłka łąckie z kaszą jaglaną i konfiturą z płatków róży, zwieńczone karmelem.

Dla odmiany, w zaskakującym, wytrawnym połączeniu smaków, w festiwalowej kuchni została wykorzystana konfitura borówkowo-jabłkowa – kolejny produkt tradycyjny z regionu tarnowskiego. Andrzej Polan przygotował imponującą kanapkę z całego bochna prądnickiego chleba z rwaną, duszoną wołowiną i tą słodką konfiturą w towarzystwie ostrej musztardy.

Podczas festiwalu można się było również przekonać, że leśne grzyby i fasola to doborowe towarzystwo. Kucharz zdradzał tajemnice na przygotowanie zapiekanki z fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca z grzybami i bundzem, oprószonej odświeżającą szałwią. Natomiast podczas warsztatu kulinarnego z Dominiką Wójciak można było nauczyć się przyrządzania pasztetu z fasoli z marchwią i grzybami leśnymi na kromce gruszowskiego chleba żytniego.

Małopolski Festiwal Smaku w Tarnowie to jednak nie tylko możliwość spróbowania regionalnych dań w wykonaniu mistrzów kuchni, ale też bogactwo lokalnych specjałów dostępnych na stoiskach targowych wystawców. Była to więc wyjątkowa okazja do nabycia produktów tradycyjnych i regionalnych firmowanych znakiem „made in Małopolska”.

Fot. Mateusz Niemczura


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A