Strażacy-ochotnicy otrzymali wsparcie
access_time 2018-08-23 07:16:00
Na nowoczesne samochody, sprzęt ratowniczy i odzież ochronną oraz modernizację i przebudowę remiz – to m.in. na te zadania strażacy-ochotnicy przeznaczą dotacje otrzymane od samorządu województwa w ramach dwóch konkursów: Bezpieczna Małopolska 2018 i Małopolskie Remizy 2018. W sumie dzięki nim tylko w tym roku do 258 małopolskich jednostek OSP trafi ponad 5,2 mln zł, z czego niemal 3 mln na remonty remiz, a ponad 2,2 mln zł na zakup samochodów i sprzętu. Część z tej kwoty trafi teraz do strażaków z powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego dzięki umowom, które przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Strażacy-ochotnicy swoją postawą udowadniają, że w sytuacji zagrożenia zawsze możemy na nich liczyć. Przez 365 dni roku, o każdej porze dnia i nocy są gotowi nieść pomoc czy to podczas powodzi czy podczas pożaru. Takie podejście należy doceniać i nagradzać. Dlatego konsekwentnie, od kilku lat, w ramach dwóch konkursów Bezpieczna Małopolska i Małopolskie Remizy zakupujemy najnowszy sprzęt oraz nowoczesne samochody niezbędne w ich codziennej pracy. Dotychczas na realizację tych zadań przekazaliśmy ponad 34 mln zł – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Wicemarszałek przekazał umowy dla jednostek OSP z powiatów: tarnowskiego (gminy: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Zakliczyn, Żabno) oraz z dąbrowskiego (gminy: Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz, Szczucin).

Za otrzymane w konkursie „Bezpieczna Małopolska” środki, w wysokości prawie 263 tys. zł, druhowie z powiatu tarnowskiego kupią nowoczesne samochody i dobrej jakości sprzęt. Do OSP Ciężkowice (gm. Cieżkowice) i OSP Łukowa (gm. Lisia Góra) trafią pojazdy ratowniczo-gaśnicze średnie. Pozostałe jednostki zostaną doposażone m.in. w agregat prądotwórczy i hydrauliczny, pilarkę ratowniczą, radiotelefony, nożyce hydrauliczne czy kilka zestawów odzieży ochronnej do działań bojowych.

W ramach konkursu „Małopolskie Remizy” zyskają obydwa powiaty, bo już wkrótce zostaną tam przeprowadzone remonty w remizach, a także w bliskim ich otoczeniu. W powiecie dąbrowskim prace zaplanowano w jednostkach OSP w: Pawłowie, Laskówce Chorąskiej, Luszowicach i Borkach. Z kolei w powiecie tarnowskim zmodernizowane i wyremontowane zostaną remizy w: Zborowicach, Gromniku, Starych Żukowicach, Pleśnej, Zdrochcu, Ryglicach, Rzepienniku Biskupim, Białej, Siedliskach, Charzewicach i Odporyszowie. Łączny koszt dotacji dla tych dwóch powiatów w ramach tegorocznej edycji konkursu wyniesie nieco ponad 550 tys. zł.

W sumie podczas czwartej edycji konkursu „Bezpieczna Małopolska” wsparcie otrzyma aż 73 gminy. Przekazane środki finansowe pozwolą zakupić sprzęt, odzież ochronną i samochody dla 191 jednostek OSP. Kolejnych 80 gmin w ramach „Małopolskich Remiz” otrzyma dotacje na remonty 83 strażnic.

Warto przypomnieć, że w całej historii konkursu Małopolskie Remizy, czyli od 2009 do 2017 roku, udało się wyremontować 742 remizy strażackie, na co przeznaczono już blisko 29 mln zł. Z kolei od 2015 roku dzięki konkursowi Bezpieczna Małopolska z budżetu województwa przekazano ponad 2,1 mln zł, które trafiły do 321 jednostek OSP z Małopolski.

Warto dodać, że po raz pierwszy, w ramach konkursu Bezpieczna Małopolska, można było starać się o sfinansowanie części kosztów zakupu samochodów pożarniczych i ratowniczo-gaśniczych. Z tej możliwości skorzystało 25 gmin, dzięki czemu nowe samochody już wkrótce będą służyć strażakom-ochotnikom i ułatwią ich codzienną pracę. Na ten cel przeznaczono dodatkowe 1,5 mln zł. W 2017 roku udało się zakupić 34 nowoczesne wozy bojowe dla OSP, a ich koszt opiewał na ponad 23 mln zł, z czego prawie połowę pokryły środki unijne z RPO WM 2014-2020. (UMWM)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A