Milton H. Greene - wystawa fotografii w CSM
access_time 2018-08-30 06:48:00
Zapraszamy na wystawę fotografii Miltona H. Greene’a „Women”, której wernisaż odbędzie się 7 września o godz. 18.30 w Centrum Sztuki Mościce. Wstęp wolny. Wystawa dostępna dla wszystkich. Została przystosowana także dla osób niepełnosprawnych.

"NAJWIĘKSZY FOTOGRAF KOBIET" /Richard Avedon/
Milton H. Greene (14.04.1922 – 8.08.1985)
Uważany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów na świecie. Jego wrażliwość oraz wyczucie aparatu przyczyniły się do jego sławy, jako fotografa gwiazd i świata mody. Na szczególne uznanie zasługują przepiękne fotografie Marilyn Monroe. Tworzył przez ponad 40 lat.  W latach 50-tych, 60-tych większość jego prac pojawiała się w najbardziej prestiżowych amerykańskich czasopismach, takich jak Life, Look, Harper's Bazaar, Town & Country czy Vogue. 
Najsłynniejsze dzieła Greene'a to portrety artystów, muzyków, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Potrafił uchwycić piękno człowieka płynące z jego wnętrza, pokazując ludzi w naturalny, subtelny i elegancki sposób. Jednak to przyjaźń i relacja, jaka łączyła go z Marilyn Monroe, zapewniły mu niebywałą rozpoznawalność na całym świecie. Milton poznał Marilyn w trakcie pracy dla Look Magazine. Szybko stali się przyjaciółmi. Był jej fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach. W ciągu czterech lat przyjaźni Greene'a z Marilyn powstały 52 sesje z udziałem gwiazdy, w tym ta najbardziej rozpoznawalna „Black Sitting". 

Na wystawie w Centrum Sztuki Mościce zobaczyć będzie można ikony popkultury, gwiazdy filmowe i modelki, takie jak: Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Audrey Hepburn, Geraldine Chaplin, Shirley MacLaine, Rosemary Clooney, Leslie Caron, May Britt, Doris Day, Farrah Fawcett, Candice Bergen.
Obszerną kolekcję fotografii w stylu vintage wzbogacą: polaroidy, okładki czasopism, stykówki i nowoczesne odbitki, a także filmy, publikacje, wykłady.

Fotografie Miltona H. Greene'a pochodzą z kolekcji Elizabeth Margot
Produkcja: diChroma photography
Kurator: Anne Morin
Aranżacja: Bogusław Hynek

Wystawa dostępna dla wszystkich. Została przystosowana także dla osób niepełnosprawnych: z dysfunkcjami ruchowymi, słuchu, wzroku. Wernisaż odbędzie się tłumaczem języka migowego (PJM). Do filmów zostały dodane polskie napisy. Przygotowaliśmy kilka tyflografik z podpisami w języku brajla oraz audiodeskrypcją. Ciągi komunikacyjne nie posiadają progów, a wjazd na ekspozycję odbywa się przystosowaną windą.

Wyślij bliskiej osobie pocztówkę z Miltonem
W kasie Centrum Sztuki Mościce dostępne są darmowe pocztówki z motywem plakatu.

Taką pocztówkę możesz wziąć dla siebie na pamiątkę lub wysłać pocztą bliskiej osobie. Wyobraź sobie radość bliskich z otrzymanej pocztówki! Tą akcją chcemy wspierać dawną formę komunikacji, która niestety zanika - najczęściej w naszych skrzynkach pocztowych możemy znaleźć reklamy lub oficjalne listy z instytucji. Dołącz do akcji!

Centrum Sztuki Mościce                                                                                                              
7 września 2018 r.
  (wstęp wolny na wszystkie wydarzenia)
godz. 18.30 - wernisaż wystawy
godz. 19.00 - film dokumentalny „Marilyn vs Marilyn” o relacjach Miltona Greene'a z Marilyn Monroe
godz. 20.00 - spotkanie z gościem Arkadiuszem Badzińskim

Arkadiusz Badziński - tłumacz, nauczyciel akademicki, biograf Marilyn Monroe. 
Odbył kilka podróży po USA śladami Marilyn Monroe. Opowie on o spotkaniu z synem Miltona - Joshuą, o sekretach życia i śmierci gwiazdy, a towarzyszyć temu będzie wystawa prywatnych zdjęć.
Na wystawie oprócz fotografii Miltona H. Greene'a zobaczyć będzie można dwa krótkie filmy: o trendach w modzie lat 50. oraz wypowiedź, której udzielił Marek Janczyk 
z Muzeum Historii Fotografii na temat wyjątkowości zdjęć fotografa i epoki w której tworzył.
Wystawie towarzyszyć będzie pamiątkowy folder z 12 reprintami z wystawy. 

Wystawa czynna od 7.09.2018 do 11.10 2018 r. 

Godziny zwiedzania:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00
sobota - niedziela: 15:00 - 20:00 
Wstęp płatny:  10 zł (za wyjątkiem wernisażu)
Grupy zorganizowane:  7zł
Możliwy także pokaz filmu dla grupy: Marilyn vs Marilyn (60 min) płatne 5 zł / os
Zapisy szkół prowadzi: Anna Sadowska, tel.: 14 633 46 11, a.sadowska@csm.tarnow.pl

Zaproszenie na wystawę dla osób niesłyszących:

Zapowiedź YouTube:


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A