Festiwal EMANACJE - tydzień IX - trzy orkiestry i mistrzowski koncert kameralny!
access_time 2018-08-29 05:43:00
W tym tygodniu, w ramach trwającego całe lato Festiwalu EMANACJE czeka nas aż sześć wydarzeń! Już w czwartek, w Lusławicach, mistrzowski koncert kameralny z udziałem wybitnej skrzypaczki – Viviane Hagner i jej specjalnych gości; w kolejnych dniach wystąpią Lusławicka Orkiestra Talentów, Sinfonietta Cracovia oraz Penderecki Youth Orchestra!

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki EMANACJE
Tydzień IX: 30 sierpnia – 2 września
Lusławice – Tarnów – Szczawnica – Kraków 

30 sierpnia, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się mistrzowski koncert kameralny realizowany we współpracy z Krzyżowa-Music Festival i jego dyrektor artystyczną, jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia – Viviane Hagner! W czwartkowy wieczór, na scenie lusławickiego Centrum usłyszymy artystów reprezentujących czołówkę sceny europejskiej, z Viviane Hagner, Matthiasem Kirschnereitem i Claudio Bohorquezem na czele, a także zaproszonych przez dyrektor festiwalu wybitnie utalentowanych muzyków młodego pokolenia z Europy i USA, wśród których znalazł się także reprezentant naszego kraju – klarnecista Andrzej Ciepliński! W programie znajdą się dzieła Johannesa Brahmsa, Franciszka Schuberta i Krzysztofa Pendereckiego. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami artystów i dokładnym repertuarem na stronie www.emanacje.pl!

Lusławicka Orkiestra Talentów to zespół, który dał się już poznać polskiej publiczności z pełnych młodzieńczej energii prezentacji scenicznych. Utworzona przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dziecięca orkiestra zrzesza najzdolniejszych polskich muzyków w wieku 10-13 lat – laureatów ogólnopolskich konkursów instrumentalnych. LOT istnieje od 2013 roku i jest prowadzona przez uznaną dyrygent i pedagog – Monikę Bachowską, co dwa lata angażując do projektu kolejną grupę uzdolnionych artystów. Utalentowaną młodzież usłyszymy podczas dwóch festiwalowych koncertów – 31 sierpnia w Szczawnicy oraz 2 września w Lusławicach a w przekrojowym i bardzo atrakcyjnym repertuarze zabrzmią klasyczne dzieła od baroku po współczesność a także muzyka filmowa („Różowa Pantera” i „Frankenstein”).

W piątek, 31 sierpnia, w tarnowskiej Sali Lustrzanej oraz dzień później w Lusławicach, będziemy świadkami debiutu nowoutworzonego zespołu smyczkowego – Penderecki Youth Orchestra! Kontynuując liczne, realizowane w Lusławicach programy wspierania rozwoju najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia, w 2018 roku powstała orkiestra złożona z wyróżniających się instrumentalistów z całej Polski, będących u progu pełnoletniości. Powołanie Penderecki Youth Orchestra zbiega się także z 85. rocznicą urodzin jej Patrona – Krzysztofa Pendereckiego, a premierowe koncerty włączają się w obchody jubileuszu Kompozytora. Zaproszenie do objęcia opieki artystycznej nad pierwszą odsłoną PYO przyjął wybitny dyrygent, dyrektor orkiestry kameralnej AUKSO – Marek Moś, którego zobaczymy za pulpitem dyrygenckim w Tarnowie i Lusławicach. W programie weekendowych koncertów usłyszymy niezwykle atrakcyjne dzieła: od żywiołowych i pełnych wigoru utworów Grażyny Bacewicz (Koncert na orkiestrę) i Wojciecha Kilara (Orawa), Agnus Dei z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego, po słynną Serenadę na smyczki Piotra Czajkowskiego.

Przedostatni tydzień Festiwalu EMANACJE zakończy uroczysty koncert w krakowskich Sukiennicach w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia prowadzonej przez jej dyrektora – Jurka Dybała oraz solisty wiedeńskiej Filharmonii i Opery – klarnecisty Daniela Ottensamera! W muzealnych wnętrzach galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zabrzmią trzy Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego powstałe w latach 1992 – 2012 a wydarzenie zainauguruje nowy sezon artystyczny krakowskiej orkiestry. 

Zapraszamy na stronę www.emanacje.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych oraz zarezerwują bezpłatne bilety na koncerty.

Czwartek, 30 sierpnia, 19:00
Lusławice
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Viviane Hagner – skrzypce 
Francisco Fullana – skrzypce
Luosha Fang – altówka
Claudio Bohorquez – wiolonczela
Anastasia Kobekina – wiolonczela
Andrzej Ciepliński – klarnet
Cristiana Neves Custodio – waltornia
Matthias Kirschnereit – fortepian 

w programie:
Johannes Brahms – Trio a-moll na klarnet, wiolonczelę i fortepian op. 114
Krzysztof Penderecki – Sekstet na klarnet, waltornię, trio smyczkowe i fortepian
Franz Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur, D 956 op. posth. 163
 

Piątek, 31 sierpnia, 19:00
Tarnów

Sala lustrzana

Sobota, 1 września, 19:00
Lusławice

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Penderecki Youth Orchestra
Marek Moś
– dyrygent

w programie:
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem
Wojciech Kilar – Orawa
***
Piotr Czajkowski – Serenada na smyczki C-dur op. 48

Piątek, 31 sierpnia, 19:00
Szczawnica

Dworek Gościnny

Niedziela, 2 września, 12:00
Lusławice

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławicka Orkiestra Talentów
Monika Bachowska
– dyrygent

w programie:
Andrzej Panufnik – Suita staropolska na orkiestrę smyczkową
Adam Jarzębski – Chromatica
Henryk Czyż – Canzona di barocco
Peter Warlock – Capriol Suite
Gabriel Fauré – Pavane op. 50
Patrick Doyle – The Wedding Night (ze ścieżki dźwiękowej filmu Frankenstein)
Henry Mancini – The Pink Panther
Leroy Anderson – „Plink Plank Plunk”

Niedziela, 2 września, 19:00
Kraków

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach /
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Inauguracja sezonu artystycznego 2018 – 2019 Orkiestry Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent
Daniel Ottensamer – klarnet

w programie:
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta per archi
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3 (aranżacja III Kwartetu smyczkowego)


www.emanacje.pl
www.penderecki-center.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A