Łukasz Maciejewski z dwiema nominacjami do "Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej"
access_time 2018-09-05 07:35:00
Łukasz Maciejewski otrzymał aż dwie nominacje w tegorocznej edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – krytyka i filmoznawcę nominowano za książkę "Aktorki. Odkrycia" (kategoria: najlepsza książka o tematyce filmowej), nominację otrzymał również Przegląd Kino na Granicy w Cieszynie, którego Łukasz Maciejewski jest dyrektorem artystycznym (kategoria „Promocja polskiego kina za granicą”).

 

Nagrody PISF to jedyne nagrody w Polsce przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się w trakcie trwania 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Łukasz Maciejewski po raz kolejny został nominowany do tej nagrody. Kilka lat temu otrzymał nominację w kategorii „najlepszy krytyk filmowy roku”.

Nominowany do Nagrody PISF tom „Aktorki. Odkrycia” to trzecia (po „Spotkaniach” i „Portretach”) część bestsellerowego cyklu Łukasza Maciejewskiego.

Bohaterkami „Aktorek. Odkryć” są Grażyna Błęcka-Kolska, Sonia Bohosiewicz, Jowita Budnik, Renata Dancewicz, Katarzyna Gniewkowska, Urszula Grabowska, Karolina Gruszka, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dorota Kolak, Joanna Kulig, Małgorzata Kożuchowska. Agata Kulesza, Iza Kuna, Gabriela Muskała, Marta Nieradkiewicz, Maja Ostaszewska, Kinga Preis i Joanna Trzepiecińska.

Książka ukazała się pod koniec 2017 nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak” i natychmiast stała się znaczącym bestsellerem wydawniczym.

Książka jest nie tylko zapisem osiemnastu rozmów, jakie autor przeprowadził z czołowymi gwiazdami polskiego teatru, kina i telewizji, ale także próbą zdefiniowania osobowościowych i aktorskich profili bohaterek.

Powstały wyjątkowe portrety niezwykłych, utalentowanych i silnych kobiet i artystek, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziały o swoich fascynujących, często dramatycznych, niekiedy także zabawnych, zawsze zaś intrygujących i wciągających, doświadczeniach.

Łukasz Maciejewski jest dyrektorem „Kina na Granicy” w Cieszynie od 2016 roku.

W tym roku na festiwalu w Cieszynie pokazano 190 filmów, Cieszyn odwiedziło ponad 400 gości, w tym 130 artystów, sprzedano 25 tysięcy sprzedanych biletów.

Łukasz Maciejewski: - Niezwykły rok 2017 kończy się dla mnie nadzwyczajną klamrą.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A