Żydowskie Święto Szałasów pod Bimą
access_time 2018-10-01 10:51:00
W niedzielę pod Bimą Synagogi Starej w Tarnowie po raz pierwszy w czasach powojennych zorganizowano Sukkot, czyli żydowskie Święto Szałasów lub Kuczek.

Pochodząca z języka hebrajskiego nazwa Sukkot oznacza szałas lub namiot i upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Izraelici celebrują Święto Szałasów dwa tygodnie po rozpoczęciu roku i pięć dni po Jom Kippur, a wiec na przełomie września i października. Sukkot to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich. W starożytności było związane ze żniwami. Podczas jego obchodów recytuje się psalmy i wykonuje obrzęd kołysania bukietami splecionymi z gałązek palmy, trzech gałązek mirtu i dwóch gałązek wierzby, które trzyma się w prawej ręce oraz owocami etrogu, trzymanymi w lewej ręce. Ceremoniał kołysania dokonuje się w cztery strony świata oraz w górę i w dół ku czci Stwórcy tych darów.

W Tarnowie symboliczny szałas postawiono pod Bimą Synagogi Starej. Zgodnie z tradycją, stał pod gołym niebem, miał trzy ściany i dach z gałęzi, przez które widać było niebo. Wewnątrz mieścił stół, przy którym Żydzi jadają posiłki przez cały świąteczny tydzień oraz bukiet z czterech gatunków roślin, używanych w czasie uroczystego błogosławieństwa każdego dnia święta, z wyjątkiem Szabatu.

Fot. Mateusz Niemczura

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A